Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Młodych ludzi nie stać na wyprowadzkę od rodziców

Młodych ludzi nie stać na wyprowadzkę od rodziców fotolia.pl

Dane zebrane podczas ostatniego spisu powszechnego, wskazują że 48 proc. młodych dorosłych Amerykanów w wieku 18-29 lat mieszka z rodzicami. Jest to najwyższy odsetek od pokryzysowych lat 40. XX wieku. Tak zwani millenialsi i młodsze od nich pokolenie „Z” opóźniają swoje decyzje o ustatkowaniu się (w tym o zawarciu związku małżeńskiego i posiadaniu dzieci) do czasu, w którym osiągną stabilną sytuację finansową. 37 proc. młodych Amerykanów przyznało w jednym z ostatnich badań, że wstrzymują decyzję o małżeństwie do czasu spłaty długów, a 29 proc. z tego samego powodu opóźnia decyzję o zakupie domu.

Młodzi Amerykanie oprócz typowych dla USA kredytów studenckich na pokrycie uniwersyteckiego czesnego, zadłużają się również na zakup samochodu, z tytułu kart kredytowych, hipotek i innych form długu konsumenckiego. Ich zadłużenie (osób w wieku 18-29 lat) szacuje się na ponad 1 bln USD. Taką skalę zadłużenia młodych ostatnio zanotowano w IV kwartale 2007 r., tuż przed kryzysem finansowym. Samodzielności nie ułatwiają też rosnące koszy najmu.

Raport banku Morgan Stanley pokazuje, że oszczędności, które młodzi są w stanie wygenerować dzięki mieszkaniu z rodzicami w dużym stopniu nakręcają globalny rynek dóbr luksusowych. Według analityków, jest to jeden z czynników (obok popularności mediów społecznościowych w tej grupie wiekowej) wzrostu odsetka młodych wśród konsumentów dóbr luksusowych.

W UE wyraźne zróżnicowanie geograficzne odsetków dorosłych dzieci mieszkających z rodzicami determinuje co najmniej kilka czynników: normy kulturowe, sytuacja mieszkaniowa, gospodarcza, a nawet religia. Model mieszkania z rodzicami jest najmniej popularny w krajach skandynawskich (w Danii w 2021 r. praktykowało go tylko 16 proc. młodych dorosłych), najbardziej zaś w krajach Południa na czele z Grecją, w której w 2021 r. blisko 73 proc. osób w wieku 18-34 lata mieszkało z rodzicami. W wielu krajach, w tym w Polsce, wzrostowy trend w tym zakresie nastąpił w latach pandemii (w Polsce w 2018 r. 59,6 proc., 3 lata później już 64,2 proc.). Są jednak kraje, w których w tym samym czasie nastąpiła odwrotna zmiana: w Niemczech w 2018 r. z rodzicami mieszkało ponad 40 proc. dorosłych dzieci wobec niespełna 30 proc. w ubiegłym roku.

Jak pokazują dane Eurostatu, w krajach UE, w których znaczna część młodych dorosłych mieszka z rodzicami wielu młodych ludzi pozostaje nieaktywnych zawodowo. O ile w Szwecji w 2021 r. blisko 70 proc. młodych w wieku 15-29 lat pracowało, w Portugalii było to już niespełna 50 proc., a we Włoszech tylko 40 proc.. W Polsce odsetek ten wynosił 52 proc..

Źródło: PIE

Pt., 27 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła