Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Który przedział wiekowy zarabia najwięcej?

Który przedział wiekowy zarabia najwięcej? fotolia.pl

Jak podaje PIE w większości państw Unii Europejskiej (14) osoby w wieku 50-64 lata miały w 2021 r. najwyższe dochody w porównaniu do ogółu w swoich społeczeństwach.

Z perspektywy Polski zjawisko ponadprzeciętnie wysokich dochodów osób w wieku 50-64 lata jest zjawiskiem szczególnie ciekawym, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju wiek ten uznawany jest za wiek produkcyjny niemobilny. Uznaje się, że pracujące osoby w tym wieku są mniej skłonne do zmiany pracy, zmiany miejsca zamieszkania, przekwalifikowania się bądź dokształcania. Tymczasem aż w 14 państwach UE to właśnie osoby w tak zwanym wieku produkcyjnym niemobilnym osiągają średnio najwyższe dochody na tle swoich społeczeństw.

Jak widać na wykresie powyżej w 12 państwach UE grupą o najwyższych dochodach w społeczeństwie są osoby w wieku 25-49 lat. Największe różnice między średnią ich dochodów a średnią dla całego społeczeństwa można zaobserwować na Łotwie (119 proc.) i w Estonii (117 proc.). Również Polska należy do tej grupy państw, choć w naszym kraju dochody osób w wieku 25-49 lat są wyższe niż średnia dla całej populacji zaledwie o 7 proc.

Jak czytamy w raporcie PIE - warto podkreślić, że w większości państw dochody osób najstarszych (powyżej 65 lat) oraz dochody osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) były wyraźnie niższe niż średnie wartości dochodu w danych społeczeństwach. W UE zarówno osoby w wieku 18-24 lata, jak i osoby powyżej 65 r.ż. osiągały średnio 93 proc. przeciętnych dochodów ludności całej Wspólnoty. W Polsce osoby młodsze osiągały dochody niższe od średniej ogólnopolskiej o 6 proc., zaś osoby starsze – niższe o 10 proc. W 18 państwach UE dochody osób starszych były niższe od średnich dochodów o więcej niż 10 proc. Dochody osób starszych były z kolei wyraźnie niższe niż średnie dochody na Łotwie i w Estonii (66 proc. średniego dochodu), na Litwie (70 proc. średniego dochodu), w Bułgarii (75 proc.), Holandii (78 proc.) i Chorwacji (79 proc.).

Osoby starsze osiągały wyraźnie wyższe dochody niż średni dochód w danym kraju tylko w kilku państwach UE. W Luksemburgu osoby powyżej 65 r.ż. miały dochód na poziomie 119 proc. średniego dochodu, we Włoszech – na poziomie 104 proc., a w Hiszpanii – 103 proc. Z kolei dochody osób młodszych osiągały najwyższy poziom w porównaniu do średnich dochodów w Chorwacji (3 proc.) oraz w Austrii, na Litwie i na Malcie (o 1 proc.).

Źródło: PIE

Pt., 18 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła