Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powroty do biur – pracodawcy stawiają na model hybrydowy

Powroty do biur – pracodawcy stawiają na model hybrydowy fotolia.pl

Część firm podjęcia decyzje o częściowym przywróceniu pracy stacjonarnej, na skutek spadku liczby zachorowań na Covid-19. Kolejna, już czwarta fala pandemii pozostaje realna, jednak pracodawcy wykorzystują obecny, spokojniejszy czas na testowanie nowych rozwiązań. Najczęstszym wyborem firm jest praca hybrydowa, w różnych proporcjach pracy w biurze i z domu.

Jak podaje Eurostat, w ubiegłym, pandemicznym roku prace zdalną wykonywało zazwyczaj tylko 8,9 proc. aktywnych zawodowo Polaków co wydaje się niewielkim odsetkiem profesjonalistów zazwyczaj wykonujących swoje obowiązki zdalnie. Wynik ten jest poniżej średniej, jednak dla Unii Europejskiej na poziomie 12,3 proc. to i tak zdecydowanie wyższy od tego odnotowanego w Polsce w poprzednich latach (4,6 proc. w 2018 i 2019). Praca z domu stała się integralną częścią codzienności w przypadku pracowników biurowych i umysłowych – specjalistów i menedżerów.

Badanie opisane na łamach „Raportu płacowego Hays 2021” wykazało, iż z rozwiązań pracy elastycznej – w tym pracy zdalnej – na koniec minionego roku korzystało 81 proc. specjalistów i menedżerów. W 2019 roku odsetek ten wynosił 52 proc. Największy wzrost odsetka firm umożliwiających pracę zdalną odnotowano w branżach, w których z uwagi na profil działalności było to niepopularnym rozwiązaniem. Przykładem są np. organizacje z sektora produkcyjnego (+17 p.p. w porównaniu z danymi ze stycznia 2020), branży nieruchomości (+23 p.p.) i budownictwa (+19 p.p.).

Z raportu „How R U CEE?” wynika, że najwięcej bo aż 41 proc. specjalistów i menedżerów po ustaniu pandemii chciałoby pracować zdalnie przez większość dni w tygodniu. Kolejne 39 proc. respondentów preferowałoby pracę z domu w wymiarze 1-2 dni w tygodniu. Chęć świadczenia pracy wyłącznie w formule home office – a tym samym całkowitej rezygnacji z biura – zadeklarowało zaledwie 11 proc. pracowników – czytamy w informacji prasowej Hays.

Niezaprzeczalnie dzisiejsze czasy zmuszają nas do reorganizacji funkcjonowania biur. Biura coraz częściej odgrywają rolę integracyjną - są miejscem spotkań, przestrzenią kreatywną, w której odbywają się burze mózgów i powstają innowacyjne pomysły. Dzieje się tak ze względu na model pracy hybrydowej tzw. hot desking, jaki firmy wdrażają - 1-4 lub 2-3, w których przeważa home office. Pracownicy nie mają na stałe przypisanych stanowisk pracy, więc jeśli chcą pojawić się w siedzibie firmy, muszą uprzednio zarezerwować biurko za pośrednictwem wewnętrznego systemu lub aplikacji mobilnej.

Więcej informacji w Hays Raport płacowy 2021

Źródło: ip

Wt., 3 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła