Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska na drugim miejscu w UE jako producent piwa ze słodu

Polska na drugim miejscu w UE jako producent piwa ze słodu fotolia.pl

Polska jest 2., zaraz po Niemczech, producentem piwa ze słodu i jego 14. eksporterem na świecie. Wielkość produkcji sprzedanej w 2019 r. wyniosła 3,9 mld litrów, co oznacza, że co dziewiąte piwo w Unii Europejskiej zostało wyprodukowane w Polsce.

Jak podaje GUS, w ub.r. Polska sprzedała za granicę 404,6 mln litrów o wartości 212,2 mln EUR. Głównymi nabywcami polskich piw są Holendrzy.

Ponadto Polska zajmuje 4 miejsce w Unii jako producent piwa bezalkoholowego, z produkcją sprzedaną w wysokości blisko 165 mln litrów. Większość produkowanego w polskich browarach piwa trafia do konsumpcji wewnętrznej, jednak od kilku lat w obu kategoriach napojów rośnie ich eksport z Polski. W 2020 r. udział Polski w światowym eksporcie piwa słodowego wyniósł 1,6 proc. i był o 0,3 pkt. proc. wyższy niż rok wcześniej.

W roku 2020 r., mimo pandemii, odnotowano wzrost o 13,1 proc. polskiego eksportu piwa ze słodu w porównaniu z rokiem poprzednim. To bardzo dobry wynik zważywszy na ograniczenia w funkcjonowaniu sektora hotelarsko-gastronomicznego.

Polska importuje cztery razy mniej piwa niż go eksportuje

W 2020 r. do Polski sprowadzono ok. 106 mln litrów piwa ze słodu o wartości 68,5 mln EUR oraz ok. 3 mln litrów piwa bezalkoholowego o wartości 2,6 mln EUR. Najwięcej piwa ze słodu trafiło do Polski z Czech (ok. 36 proc. całości dostaw), Niemiec (29 proc.) i Meksyku (14 proc.) – podaje PIE.

W 2021 r. polski eksport piwa wciąż utrzymuje tendencję rosnącą. Od stycznia do kwietnia 2021 r. zagraniczna sprzedaż piwa ze słodu (w ujęciu wartościowym) wzrosła o 3 proc. r/r, zaś piwa bezalkoholowego – aż o 27,7 proc.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: PIE

Pt., 16 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła