22 kwietnia br. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To dzień, w którym powinniśmy szczególnie pomyśleć o losie i przyszłości naszej planety. Jakie zmiany możemy wprowadzić w swoich domach, aby bardziej dbać o planetę?
Jeszcze niedawno z zapartym tchem oglądaliśmy w telewizji relację z płonących lasów Australii – dzisiaj i nam przyszło borykać się z tym problemem. Wszechobecna susza i spadek poziomu wód w rzekach przyczyniły się do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pomimo wysiłku kilkudziesięciu setek strażaków pożaru jak dotychczas (22.04.2020 r. – red.) nie udało się ugasić.
Wielkimi krokami zbliża się pora letnia a wraz z nią wzrost temperatury, jeżeli sytuacja meteorologiczna w Polsce pozostanie bez zmian, wkrótce niektórym obywatelom zacznie doskwierać problem braku wody. Światowy Dzień Ziemi to doskonały moment na wprowadzenie dobrych nawyków i odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych. Co możemy zrobić?
Przede wszystkim ograniczyć ilość zużywanej wody w gospodarstwach domowych. Następnie warto zastanowić się nad wyglądem swojego ogrodu. Czy rzeczywiście potrzebujemy trawy, która należy regularnie podlewać sporą ilością wody, aby zachowała ładny wygląd? Czy nie lepiej przed domem założyć łąkę kwietną, która jest zdecydowanie odporniejsza na niedobory wody.
Należy przyjrzeć się również produkowanym w gospodarstwach domowych odpadach. Jeżeli większość domowych odpadów stanowią plastikowe butelki typu PET, czy nie lepiej zamienić je na butelki szklane? Można również skorzystać z butelek filtrujących wielorazowego użytku – jedna taka butelka jest w stanie przefiltrować aż 150 litrów wody. Często chodzisz na zakupy? Masz w domu setki plastikowych reklamówek – może to dobra pora, aby zainwestować w tory wielorazowego użytku np. płócienne, są one dużo wytrzymalsze, estetyczniejsze oraz bardziej ekologiczne. Kupuj jedzenie w szklanych zamiast plastikowych opakowaniach.
Oszczędzaj światło – każda niepotrzebnie zapalona żarówka to wypalony w tym celu węgiel, aby dostarczyć prąd do Twojego domu. Wyłączaj te światło, którego nie potrzebujesz. Podziękuje Ci za to zarówno domowy budżet jak i planeta.
Planuj swoje zakupy zarówno te żywnościowe jak i tekstylne. Rozsądek sprzyja mniejszemu produkowaniu śmieci. Zamiast kupować dziesięć chińskich podkoszulków (które wyrzucisz po dwóch praniach), zastanów się czy nie lepiej zainwestować w droższe trzy sztuki rodzimej produkcji - podziękuje Ci również polska gospodarka.
Przede wszystkim zaś nie śmieć! Z całej Polski napływają smutne obrazki tysięcy porozrzucanych po krzakach i drogach lateksowych rękawiczek czy flizelinowych maseczek. Nie wspominając już o tysiącach porozrzucanych śmieci na przystankach drogowych czy w pobliżu placów zabaw.
Zrób Ziemi prezent i pamiętaj o dobrych, ekologicznych nawykach – one wpływają na życie nas wszystkich w końcu planeta jest jedna!