Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy to możliwe, że praca zespołowa wypala najbardziej?

Czy to możliwe, że praca zespołowa wypala najbardziej? fotolia.pl

Często zdarza się, że pracownicy pracujący wydajnie zespołowo, nie osiągają własnych, celów zawodowych. Dlaczego tak się dzieje? Jak wynika z najnowszych badań nad pracą, to właśnie praca zespołowa wypala nas najmocniej i kosztem zaangażowania we wspólne projekty zaniedbujemy pozostałe, nasze indywidualne zadania w pracy.

Z opublikowanych w Harvard Business Review badań wynika, że w wielu firmach za 20%-35% pracy zespołowej odpowiada 3%-5% pracowników. Oznacza to, że w każdej firmie są osoby, które mocno poświęcają się dla innych i dla zadań wykonywanych zespołowo.

Osoby te mają w efekcie trudności z wykonaniem własnych zadań. I choć dają z siebie więcej niż inni i przynoszą firmie znacznie większe korzyści, to często ich osobisty wkład nie jest doceniany, bo wydaje się, że nie zdążają w pracy z własnymi zadaniami.

W efekcie, osoby te wypalają się częściej i szybciej niż inni. Jest to dość logiczne – pracują sporo, pomagają innym osiągać ich cele, są zaangażowani w pracę, ale własnej nierzadko nie zdążą wykonać i przełożony ma o to pretensje, nie doceniając jednocześnie wkładu w pracę zespołową.

Każdy pracownik w pracę zespołową wnieść może wiedzę, zasoby społeczne bądź osobiste. Te osobiste to czas i energia, która niestety nie jest nieograniczona. Pracownicy, którzy tych zasobów zużywają najwięcej – są najbardziej narażeni na wypalenie.

Warto zatem zastanowić się nad stylem własnej pracy i sprawdzić, czy czasem nie jesteśmy w grupie 3%-5% najbardziej otwartych na współpracę pracowników, których osobiste wyniki mogą jednak na tej współpracy ucierpieć. Jeśli tak jest – pora zmienić nieco zachowanie i nastawienie.

Źródło: hbr.org oraz infopraca.pl

Pt., 22 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa