Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wrażenie małego trybika w pracy – 3 sposoby jak się go pozbyć!

Wrażenie małego trybika w pracy – 3 sposoby jak się go pozbyć! fotolia.pl

Towarzyszące uczucie w pracy przez które czujesz się jak robot?  Wykonujesz  zadania z góry wytyczone gotowym schematem?  Najwyraźniej brakuje poczucia celu w pracy!

Dlaczego uczucie trybiku graweruje się nam w głowach, poprzez wykonywana prace ? Jedną z przyczyn zapewne jest łatwe zastąpienie nas (brak wiary we własne kompetencje)  i brak sensu w to co robimy. A tego sensu nam brak, bo nie wiemy po co, dla kogo a często nawet nie wiemy  co robimy.

Jak to zmienić?

  1. Dowiedz się, jakie znaczenie dla firmy ma twoja część pracy.
    Codziennie wypełniasz stos papierów i dziesiątki tabelek, ale nie wiesz nawet czy to ważny element dla firmy? Porozmawiaj z przełożonym. Niech wyjaśni ci, jakie znaczenie ma to co robisz w kontekście całej firmy. Dopytaj, jak wykorzystywana jest twoja praca na późniejszych etapach.
  2. Dowiedz się, kto korzysta z twojej pracy.
    Znacznie lepiej czujemy się, jeśli wiemy do kogo trafiają nasze raporty, do czego są wykorzystywane i kto na nich pracuje. Komu to, co zrobiliśmy pomaga. Kto wykorzystuje zebrane przez nas dane, analizy, raporty, materiały.
  3. Doceń swoje kompetencje.
    Rzeczywiście organizacje zwalniają ludzi bez mrugnięcia okiem. Ale nigdy nie pozbywają się osób dobrych. Trybik łatwo wymienić, ale bez prądu maszyna i tak nie będzie działać. Zamiast być trybikiem, zostań pracownikiem który wnosi do firmy energię – świeże pomysły, inicjatywę i działanie. Wtedy nie zostaniesz tak łatwo wymieniony na nowszy model trybika.

Rozmowa z szefem powinna rozwiać nasze wątpliwości. W następnej kolejności złudne wrażenie zbędnego elementu musimy zmienić we własnych głowach. Zadania zlecane są przecież osobom które najlepiej sobie z nimi radzą, studzimy głowę i wykonujemy zlecenie – w końcu to my jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie.

Źródło: infopraca.pl

Czw., 3 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Super User