Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bankowy tytuł egzekucyjny niezgodny z Konstytucją!

Bankowy tytuł egzekucyjny niezgodny z Konstytucją! fotolia.pl

W dniu 15 kwietnia 2015 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z konstytucją art. 96 ust. 1 oraz 97 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe (Dz. U. 97.140.939 z późn. zm.). Zaskarżone przepisy stanowiły podstawę stosowania przez banki tzw. bankowych tytułów egzekucyjnych. Instrument ten umożliwiał bankom dochodzenie należności (m.in. z tytułu niespłaconego kredytu) niemalże bez postępowania dowodowego.

Jak możemy przeczytać w komunikacie na stronie Trybunału Konstytucyjnego (www.trybunal.gov.pl), umożliwienie bankom wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych (dalej: BTE) jest niezgodne z zasadą równego traktowania, tj.z art. 32 ust. 1 konstytucji.

Jako uzasadnienie swojego stanowiska, Trybunał Konstytucyjny wskazał, że prawo do wystawiania BTE jest przywilejem banków, naruszającym zasadę równego traktowania (art. 32 ust. 1 konstytucji) w trzech aspektach. A mianowicie w relacji między bankiem a jego klientem, w relacjach między bankami jako wierzycielami a pozostałymi podmiotami będącymi wierzycielami oraz w relacjach między dłużnikami banków i dłużnikami innych podmiotów.

Z uwagi na wagę i zakres stosowania bankowych tytułów egzekucyjnych oraz celem uniknięcia chaosu w bankach, zaskarżone przepisy tracą moc obowiązującą dopiero z dniem 1 sierpnia 2016 roku.

źródło: TK

Pt., 17 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka