Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fakty i ciekawostki olimpijskie (cz.3) Skoki narciarskie

Fakty i ciekawostki olimpijskie (cz.3) Skoki narciarskie fotolia.pl

W kolejnej, trzeciej już części cyklu faktów i ciekawostek olimpijskich, w związku z sukcesami naszych skoczków, szczególnie mistrza Kamila, przedstawiamy ciekawostki dotyczące właśnie skoków narciarskich na zimowych igrzyskach olimpijskich.

  1. Skoczkowie narciarscy po raz pierwszy na igrzyskach rywalizowali w roku 1924 w Chamonix (pierwszy olimpijski konkurs skoków narciarskich zamierzano przeprowadzić latem. Miało to mieć miejsce podczas letnich igrzysk w roku 1916. Jednak plany te pokrzyżował wybuch I wojny światowej).
  2. Pierwszym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich został Norweg Jacob Tullin Thams.
  3. Do igrzysk w 1960 roku w Squaw Valley rozgrywano jeden konkurs indywidualny na skoczni dużej. W 1964 roku na zimowych igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku po raz pierwszy rozegrano dwa konkursy indywidualne – na skoczni dużej i normalnej. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1988 w Calgary do kalendarza włączono także konkurs drużynowy na dużej skoczni.
  4. W roku 1964 w Innsbrucku zawodnicy oddawali trzy skoki, z czego zaliczane były dwie najlepsze próby.
  5. Najstarszym skoczkiem w całej historii igrzysk olimpijskich był Pál Ványa. Reprezentant Węgier wystąpił na igrzyskach w Sankt Moritz, w roku 1948. Miał wówczas 43 lata i 239 dni. Obecnie najstarszym skaczącym, jest Noriaki Kasai. Najmłodszym skoczkiem, był natomiast koreańczyk Kim Hyun-ki, który wystartował w roku 1998 w Nagano mając zaledwie 15 lat i 3 dni.
  6. Trzykrotnie zdarzyło się, że całe podium danej konkurencji zajmowali reprezentanci tego samego kraju. Po raz pierwszy miało to miejsce w 1932 roku podczas igrzysk w Lake Placid, gdzie wszystkie medale w skokach narciarskich zdobyli reprezentanci Norwegii. Taka sama sytuacja miała miejsce 16 lat później w Sankt Moritz. Trzeci raz zdarzenie to miało miejsce w 1972 roku w Sapporo, jednak tym razem całe podium zostało zdominowane przez Japończyków. Dodatkowo, o początkowej dominacji Norwegów podczas Igrzysk Olimpijskich, może świadczyć fakt, iż dopiero na siódmych igrzyskach (Cortina d'Ampezzo 1956) żaden z nich nie stanął na podium.
  7. Tylko na igrzyskach w Vancouver (w 2010 r.) podium dwóch konkursów indywidualnych wyglądało tak samo. Zarówno na skoczni normalnej jak i dużej, złoty medal wywalczył Simon Ammann przed Adamem Małyszem i Gregorem Schlierenzauerem.
  8. Tylko raz w historii lider Pucharu Świata nie zdobył ani jednego medalu. Był to Jakub Janda w Turynie w 2006 r.
  9. Trzech skoczków zdobyło dublet złotych medali w konkursach indywidualnych Byli to Matti Nykanen (1988 - Calgary), Simon Ammann (2002 - Salt Lake City oraz Vancouver - 2010).), trzeci w ślady Nykaenena i Ammanna poszedł Kamil Stoch. Do złota zdobytego na skoczni normalnej dołożył drugi najcenniejszy krążek na dużej (to 18 medal w historii udziałów Polaków na zimowych igrzyskach olimpijskich, szósty złoty).
  10. Reprezentanci Polski w skokach narciarskich na igrzyskach olimpijskich zdobyli w sumie siedem medali: medale zdobywali: Kamil Stoch – dwa złote medale na normalnej i dużej skoczni podczas igrzysk w Soczi, Wojciech Fortuna – złoto na dużej skoczni podczas igrzysk w Sapporo i Adam Małysz – srebrny medal na dużej skoczni i brązowy na skoczni normalnej podczas igrzysk w Salt Lake City oraz dwa srebrne medale na dużej i normalnej skoczni podczas igrzysk w Vancouver.

Ciekawostka na wesoło
Wedle nadziei, a nawet pewności, gospodarzy Yukio Kasaya miał zdominować igrzyska w Sapporo. Japończyk został nawet wycofany z Turnieju Czterech Skoczni mając trzy wygrane konkursy! Po konkursie na skoczni normalnej czekała go przejażdżka powozem z rodziną cesarską. Podobnie miało być na zakończenie zmagań na dużym obiekcie. Jednak tam triumfował Wojciech Fortuna krzyżując jego plany.

Źródło: dzieje.pl., sportowefakty.pl oraz ciekawostkisportowe.pl

Pon., 17 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa