Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fakty i ciekawostki olimpijskie (cz.2)

Fakty i ciekawostki olimpijskie (cz.2) fotolia.pl

Żadne inne wydarzenie sportowe nie wywołuje tak dużego zainteresowania i tak wielkich emocji jak igrzyska olimpijskie. Kontynuując zapoczątkowany w zeszłym tygodniem cykl faktów i ciekawostek olimpijskich, przedstawiamy państwu kolejna dawkę informacji.

  1. Pierwszym zwycięzcą nowożytnych igrzysk olimpijskich był w Atenach w 1896 roku Amerykanin James B. Connolly, który wygrał konkurs trójskoku.
  2. Pierwszy medal olimpijski dla Polski wywalczyła w roku 1924 czwórka kolarzy torowych w składzie: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz – był to medal srebrny. Natomiast pierwszy medal indywidualny zdobył Adam Królikiewicz – medal brązowy w jeździeckim konkursie skoków. Pierwszy złoty medal zdobyła dyskobolka Halina Konopacka w 1928. Pierwszy medal na zimowych igrzyskach olimpijskich dla Polski zdobył Franciszek Gąsienica Groń (brązowy) w kombinacji norweskiej podczas igrzysk w 1956 roku.
  3. Najstarszym medalistą igrzysk olimpijskich jest Oscar Swahn ze Szwecji. Zdobył srebrny medal w strzelectwie w 1920 r. w Antwerpii mając 72 lata.
  4. Najstarszą uczestniczką igrzysk jest Lorna Johnstone z Wielkiej Brytanii. W 1972 roku, mając 70 lat uzyskała 12 miejsce w ujeżdżeniu.
  5. Najmłodszym uczestnikiem igrzysk olimpijskich jest Dimitrios Loundras z Grecji. Współzawodniczył w gimnastyce na pierwszych igrzyskach w 1896 r. mając 10 lat.
  6. W 1960 r. w Rzymie zorganizowano pierwszą paraolimpiadę.
  7. Amerykanin Eddie Eagan jest jedynym zawodnikiem w historii, który zdobył złoty medal zarówno w zimowych jak i letnich igrzyskach. Eagan zdobył złoty medal w Antwerpii w 1920 roku w boksie (waga lekko-ciężka), a 12 lat później na olimpiadzie w Lake Placid był w składzie zwycięskiej czwórki bobslejowej.
  8. Na drugich nowożytnych igrzyskach w Paryżu w 1900 roku odkryto, że dwie łodzie startujące w zawodach wioślarskich mają ukryte silniki.
  9. W pierwszych nowożytnych igrzyskach (Ateny 1896) Francuz Leon Flameng wykazał się rzadko spotykanym duchem sportu. Wypracował sobie ogromną przewagę nad rywalami podczas stukilometrowego wyścigu kolarskiego i wszyscy konkurenci z wyjątkiem jednego zrezygnowali z dalszej walki po 150 okrążeniach. Grek Georgios Kolettis był daleko z tyłu, a w dodatku w pewnym momencie jego rower się zepsuł. Gdy zobaczył to lider, przerwał jazdę i poczekał aż rywal otrzyma nowy rower i będzie mógł kontynuować jazdę. Flameng utrzymał przewagę sześciu okrążeń aż do mety, na której przywitano go oklaskami.
  10. Dotąd (do igrzysk w Soczi), polski dorobek medalowy wygląda następująco: na igrzyskach letnich Polacy wywalczyli 64 złote medale, 82 srebrne i 125 brązowych co daje nam 16 miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Dorobek z igrzysk zimowych jest znacznie skromniejszy - 2 złote medale, 6 srebrnych i 6 brązowych. Co daje nam miejsce 22.

Ciekawostka na wesoło
W roku 1936 podczas parady w Berlinie reprezentanci Liechtensteinu i Haiti po raz pierwszy zorientowali się, że ich państwa mają identyczne flagi - dwa poziome pasy, z czego niebieski jest nad czerwonym. W efekcie niewielki europejski kraj postanowił dodać w lewym górnym rogu koronę, która widnieje na fladze do dziś. Od tego czasu również Haitańczycy zmodyfikowali wygląd swoich barw narodowych, dodając na środku niewielką palmę otoczoną sztandarami.

Źródło: dzieje.pl., edulandia.pl, ciekawostkisportowe.pl oraz pkol.pl

Wt., 11 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa