Jeśli planujemy zakup laptopa, to stoi przed nami nie lada wyzwanie. Kupno wymaga rozważenia wielu rzeczy i nie jest to sprawa oczywista. Biorąc pod uwagę ilość marek i modeli jakie występują na rynku możemy mieć z tym spory problem. Na co warto zwrócić uwagę i o co zapytać sprzedawcy podczas naszej wizyty w sklepie?
Kupując notebooka, szczególną uwagę należy zwrócić na markę, procesor, pamięć RAM, kartę grafiki, rodzaj ekranu, dysk twardy i baterię.
Marka
Najczęściej spotykanymi markami w sklepach są: HP, Acer, Dell, Toshiba, Lenovo, Sony, Samsung, Fujistu-Siemens, MSI, Asus i Apple. Niestety każdej dobrej firmie może się trafić wadliwy model, jak i złej firmie może trafić się bardzo dobry model. Nie da się jednoznacznie powiedzieć „kup sprzęt tylko i wyłącznie tej marki”.
Procesor
Procesor jest mózgiem laptopa. Od jego częstotliwości taktowania i wielkości pamięci podręcznej „cache” zależy szybkość wykonywania programów i aplikacji. Tutaj powinniśmy się zainteresować procesorami jednostki Intel Core i3, i5, i7. Wymienione tu modele można znaleźć dosłownie w każdym oferowanym sprzęcie od „tanich” laptopów po najwydajniejsze notebooki dla profesjonalistów i graczy. Dużym atutem procesorów Intel Core jest odpowiednia wydajność (moc) nie tylko dla już obecnych na rynku, lecz także i przyszłych aplikacji lub systemów. Nie wymieniamy przecież komputera co miesiąc. Inną zaletą, jest szybkość wykonywania zadań.
Dysk twardy
Jednym z najważniejszych podzespołów jakie posiadają wszystkie laptopy jest dysk twardy. To na nim zapisujemy wszystkie dane, dokumenty czy zdjęcia. Kupując laptopa powinniśmy zwrócić uwagę na to, by dysk był niezawodny. Choć jest to niestety pojęcie względne. Chyba najczęściej wymienianym podzespołem w notebookach jest właśnie dysk twardy. Należy pamiętać o wykonywaniu kopii zapasowych danych. Sami doskonale wiemy, ile potrzebujemy miejsca na dysku na swoje dane. Wpatrując się w dane techniczne zwróć uwagę na jego prędkość obrotową. Standard to 5400 obr./min. Lecz jeśli dysponujemy większym budżetem warto zainwestować w dyski z prędkością 7200 obr./min i funkcją NCQ (kolejkowanie zadań). Często można spotkać notebooka z dyskiem SSD. Są szybkie, odporne na uszkodzenia i bezgłośne.
Pamięć RAM
Ilość pamięci RAM ma znaczący wpływ na szybkość wykonywanych aplikacji, gdyż procesor przechowuje w niej tymczasowe dane pobierane z dysku twardego i napędów. Jeśli tej pamięci jest mało to rośnie liczba odwołań go pamięci dyskowej a przez to rośnie czas wykonania aplikacji. Przy zakupie zwróćmy więc uwagę nie tylko na ilość pamięci RAM ale również na częstotliwość jej pracy. Jeśli już kupujemy notebooka, to takiego który posiada pamięci nie mniej niż 2 GB, optymalnie – co najmniej 4 GB. Królują tu pamięci typu DDR3 – jest tańsza, szybsza i bardziej energooszczędna w porównaniu z DDR2. Przy 4 GB RAM i więcej należy używać systemów 64-bitowych.
Karta Graficzna
Karta graficzna ma znaczenie dla osób użytkujących aplikacje do obróbki grafiki i przede wszystkim graczy komputerowych. Lista dostępnych modeli kart graficznych jest olbrzymia. Jeśli laptop ma nam służyć tylko do codziennego użytku (do „internetu, filmów czy pracy biurowej”) wystarczy nam model zintegrowany, np. Intel(R) HD Graphics 3000 lub ATI Radeon HD4200. Model zintegrowany sprawdzi się też przy mniej wymagających grach. Natomiast, gdy laptop ma służyć do gier, warunkiem koniecznym jest użycie tu dedykowanej karty graficznej z własną pamięcią. Warto wybrać model o „wyższym numerze”. Ciekawymi rozwiązaniami, są Radeon HD 7340 lub nVidia GeForce GT 710M. Należy unikać modeli wyposażonych w pamięć (G)DDR2 – są one niewiele tańsze, a nawet 30% wolniejsze.
Rodzaj ekranu (i martyca)
Jeśli laptop ma pełnić rolę stacjonarnego, używanego tylko w domu komputera i rzadko będziemy go przenosić, powinniśmy wybrać matrycę o przekątnej 15, 16 lub większej liczbie cali. Natomiast w innym przypadku, np. do podróży lub do pracy lepiej wybrać model z mniejszą matrycą – jest on poręczniejszy i dłużej będzie pracował na akumulatorze. Co do rodzaju matrycy, mamy do wyboru dwie – matową i błyszczącą. Ta pierwsza sprawdza się bardziej w terenie i dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach. Matryca błyszcząca sprawdza się bardziej w pomieszczeniach zamkniętych, domach lub biurach. Zwróćmy uwagę na to aby podświetlenie było typu LED. Zaletą tu jest energooszczędność, lepszy komfort i niezawodność.
Bateria
Długość czasu pracy na zasilaniu bateryjnym jest szczególnie istotna dla osób, dla których laptop jest nieodłącznym towarzyszem podróży. Spotykane są baterie z ogniwami niklowo-kadmowymi, litowo-jonowymi i niklowo-wodorkowymi. Czas pracy zależy od pojemności akumulatora. Prawda jest taka – im większa pojemność baterii tym (teoretycznie) dłużej będzie działał nasz sprzęt. Długość pracy akumulatora uzależniona jest też od tego, co na laptopie będziemy w danej chwili wykonywać. Wiadomo, iż grając w jakąś zasobożerną grę, nasza bateria szybciej się wyczerpie. Reasumując, zwróćmy uwagę na najistotniejszy warunek – ilu komorowy jest akumulator. Broń boże nie kupujmy laptopów wyposażonych w baterie 3 lub 4 komorowe, gdyż są bardzo mało wydajne, i w ogóle nie nadają się do dłuższej pracy na naszym sprzęcie. Standardem tu są akumulatory 6-komorowe lub większe, o pojemności od 4400 mAh.
Interfejsy
Interfejsy określają możliwość podpięcia do laptopa przez gniazda różnych urządzeń. Oczywiści nabywca oczekuje, aby liczba obsługiwanych interfejsów byłą możliwie jak największa. Obecnie stosowane to: USB, COM, LPT, Wi-Fi,LAN, Modem, Bluetooth, IRDA,PCMCIA.
Gwarancja
Jest udzielana osobno na laptopa i osobno na baterie. Zazwyczaj na to drugie jest krótsza. Warto zapytać się sprzedawcy o warunki gwarancji oraz co tak naprawdę obejmuje. Czy np. w razie awarii sami musimy dostarczyć sprzęt do serwisu czy wystarczy przynieść do sklepu, a może istnieje możliwość wysłania kurierem.
To, który laptop najbardziej nam odpowiada, zależy głownie od nas samych, naszych potrzeb. Czasem naprawdę nie warto przepłacać za zbędne „bajery”, których i tak nie będziemy używać.
Źródło: jakikupic.pl, elektroda.pl, elpcmaniak.pl oraz trochetechniki.pl
Komentarze
Można też podejść tam po prostu?
Cytuję Monika:
Tak, tylko czasami niestety naciągają
No a czemu nie ? Przecież często się zdarzało, jak sklepy jeszcze były otwarte, że ludzie osobiście przychodzili po sprzęt i rozmawiali z doradcami i decydowali się na zakup. Osobiście uważam, że rozmowa na żywo to coś czego nie da się zastąpić jakimś czatem.
Cytuję Alina:
No to w sumie wszędzie może być takie ryzyko. Nigdy nie wiadomo na jakiego pracownika się trafi, ale trzeba być dobrej myśli. No i nie można iść totalnie zielonym, bo wcisną nam wszystko :D