Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gdzie po bezpłatną poradę prawną?

Gdzie po bezpłatną poradę prawną? fotolia.pl

Mapa bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego to serwis internetowy, który skupia informacje o różnego rodzaju instytucjach świadczących nieodpłatnie porady prawne i obywatelskie oraz umożliwia ich wyszukiwanie w całej Polsce.

Każdy z nas w różnych momentach swojego życia może znaleźć się w sytuacji, która wymaga zasięgnięcia porady: odnośnie przysługujących mu praw bądź świadczeń, do jakiej instytucji należy udać się ze swoją sprawą, w jaki sposób poprawnie wypełnić pismo urzędowe, czy w sporze z sąsiadem wstępować na drogę sądową, czy dążyć do zawarcia ugody a także w wielu innych kwestiach. Każdy z nas może potrzebować porady prawnej lub obywatelskiej jako pracownik, członek rodziny czy wspólnoty sąsiedzkiej, w której doszło do konfliktu, spadkobierca, konsument, ofiara przestępstwa bądź osoba, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej, a także w wielu innych przypadkach. W Polsce funkcjonuje wiele instytucji, które w takiej sytuacji mogą nieodpłatnie nam pomóc, udzielając informacji lub porady w kwestiach prawnych.

Bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie to usługi świadczone przez różnego rodzaju instytucje publiczne (państwowe i samorządowe) oraz niepubliczne, polegające na udzielaniu informacji i porad osobom, które potrzebują wsparcia prawnego – szczególnie tym, których nie stać na własnego pełnomocnika czy płatną poradę kancelarii adwokackiej.

W bazie zostały uwzględnione m.in.:

  • Organizacje pozarządowe – niezależne fundacje i stowarzyszenia, które prowadzą poradnictwo prawne i obywatelskie zazwyczaj w ramach swojej szerszej działalności, ukierunkowanej na wsparcie określonych grup obywateli.
  • Biura Porad Obywatelskich – prowadzone są przez organizacje pozarządowe i udzielają porad i informacji w zakresie praw i obowiązków obywatela, w szczególności wspierając osoby, które w wyniku nieznajomości rozmaitych przepisów znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Można w nich uzyskać porady np. w kwestiach mieszkaniowych, rodzinnych, świadczeń socjalnych, świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz zatrudnienia i bezrobocia, a także spraw związanych z kontaktami obywatela z administracją publiczną.          
  • Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem – udzielają bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, socjalnej i innych świadczeń osobom pokrzywdzonym przestępstwem i członkom ich rodzin.
  • Biura Obsługi Interesantów w Sądach– istnieją w ponad połowie sądów rejonowych i okręgowych w Polsce. Biura udzielają osobom uczestniczącym w postępowaniu sądowym (lub ich pełnomocnikom) informacji dotyczących tego, na jakim etapie znajduje się ich sprawa, kierują do właściwych jednostek w sądzie, pomagają w wypełnieniu wymaganych dokumentów i udostępniają wzory formularzy, pouczają o sposobach wszczęcia postępowania oraz podają informację o opłatach urzędowych.
  • Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – funkcjonują w niektórych miastach w ramach systemu pomocy społecznej. Oferują wsparcie dla osób dotkniętych różnymi formami przemocy domowej (psychicznej, fizycznej, seksualnej, ekonomicznej), w tym m.in. całodobowe schronienie, pomoc socjalną, terapeutyczną i psychologiczną, jak również prawną.
  • Studenckie Poradnie Prawne – są to punkty, w których studenci ostatnich lat prawa pod okiem prawników udzielają porad prawnych. W Polsce działa 25 takich poradni, zlokalizowanych w 15 miastach

Na stronie można znaleźć także internetowy poradnik dla osób poszukujących i korzystających z nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej. W poradniku, w sposób jasny i przystępny, przedstawione są zasady pomocy, jaka może zostać udzielona osobom nią zainteresowanym przez poszczególne, pokazane na mapie poradnictwa podmioty. Krok po kroku można się dowiedzieć gdzie i jakiej pomocy można oczekiwać oraz jak należy przygotować się do spotkania z osobą jej udzielającej.

Źródło: www.mapaporadnictwa.org

Czw., 10 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna