Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co wie o nas nasz telefon?

Co wie o nas nasz telefon? fotolia.pl

Telefon, który kupujemy, często ma wgrane aplikacje, które przekazują wiele danych – nie zawsze wiadomo, jakie i komu. Z nowoczesnych smartfonów można uzyskać wiadomości o naszym miejscu pobytu, preferencjach zakupowych, jak lubimy spędzać wolny czas. Kalendarz, notatki, zdjęcia, przebieg przebytych przez nas tras pozwala ustalić co robił użytkownik urządzenia.

Dr Wojciech Rafał Wiewiórowski podkreśla, że aplikacje zainstalowane przez producentów różnych urządzeń albo ściągnięte przez nas samych są przyjazne i wygodne, ale za korzystanie z nich płacimy informacjami o sobie. Co istotne, nie zawsze orientujemy się, co te urządzenia i aplikacje robią poza naszymi plecami.

Przykładem są aplikacje zainstalowane w kupowanych przez nas telefonach czy smartfonach, których działania nie zna nawet operator usług telekomunikacyjnych, z którym zawieramy umowę abonencką i u którego kupujemy również takie urządzenie. – Kupujemy więc niejako kota w worku – mówi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, dodając że nawet wyrażając świadomą zgodę na działanie aplikacji, nie jesteśmy w pełni świadomi, na co się zgodziliśmy.  – Czasem przekonujemy się o tym, wracając z wakacji poza Unią Europejską, gdy otrzymujemy rachunek roamingowy, bo nasze urządzenie mobilne przez cały czas wysyłało jakieś dane, za co teraz trzeba zapłacić, często sumy rzędu tysięcy złotych – wskazuje GIODO.

We współczesnym świecie korzystanie na masową skalę z internetowych interfejsów i aplikacji, zwłaszcza tych mobilnych, jest największym wyzwaniem dla ochrony prywatności – podkreślał dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) w rozmowie z redaktor Bożeną Falkowską z IAR oraz redaktorem Rafałem Lesieckim z PAP.

Tematy  bezpieczeństwa mobinych urządzeń był poruszany podczas oOdbywającej się w Warszawie od 23 do 26 września 2013 r. 35. Międzynarodowej Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności zorganizowana pod hasłem” Prywatność: przewodnik po zagmatwanym świcie”.

Pamietajmy, że od nas właścieli urządzeń mobilnych zależy ile i jakie informacje są zapisywane na stałe.Telefon wie o nas tyle na ile mu pozwolimy. 

Źródło: GIODO

 

 

Sob., 28 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna