Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ekologicznie na co dzień - posadź drzewo!

Ekologicznie na co dzień - posadź drzewo! fotolia.pl

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla naszego egzystowania na ziemi, jest pielęgnowanie i sadzenie drzew. Drzewa i zieleń wydzielają nie tylko życiodajny tlen. Chronią nas również od kurzu, hałasu i smrodu spalin. Są też przeszkodą dla wiatru, dzięki czemu zanieczyszczenia nie docierają do naszych domów i mieszkań. Jedno duże drzewo (około 25m wysokości) pochłania tyle dwutlenku węgla, ile dostarczają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych. Jednym zdaniem, posadzenie drzewa to jedna z najlepszych rzeczy, jakie człowiek może zrobić dla siebie i całego świata.

Jednak drzewa należy sadzić z głową, toteż poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek, jak to poprawnie zrobić:

1. Kupując drzewko zwróćmy uwagę na korzenie i korę. Korzeni powinno być co najmniej 4 o dł. około 30cm a kora powinna być gładka i nie mieć przebarwień.

2. Uważajmy aby podczas transportu drzewka nie przesuszyć jego korzeni. Aby do tego nie dopuścić, obwińmy je mokrą szmatką. Drzewko należy jak najszybciej posadzić.

3. Wybierzmy odpowiednie miejsce. Nie powinno być ono zbyt blisko innego drzewa.

4. Wybrane miejsce na posadzenie drzewka należy odchwaścić i przekopać na szerokość 2x większą niż szerokość korzeni, oraz na głębokość dwóch szpadli.

5. Jeśli ziemia jest nieurodzajna lub nie była bardzo długo uprawiana dobrze jest dodać do niej kompostu (stosunek 1:1) i nawozów mineralnych a następnie wymieszać.

6. Wykopmy dół, na jego dno nasypmy żyzną glebę po czym umieśćmy tam drzewko (wcześniej wyciągnijmy je z doniczki w taki sposób aby ziemia znajdująca się pomiędzy korzeniami się nie osypała).

7. Drzewkom z odkrytymi korzeniami (wykopywane ze szkółki – sprzedawane bez bryły korzeniowej) trzeba przyciąć uszkodzone i bardzo długie korzenie, rozprostować je i ułożyć w dołku na żyznej glebie. Przytnijmy również koronę drzewa. Musi istnieć równowaga pomiędzy korzeniami a koroną. Małe korzenie, częściowo zniszczone podczas sadzenia nie będą mogły wyżywić bujnej korony.

8. Obsypmy drzewko żyzną ziemią i ją ubijmy. Wokół pnia zróbmy zagłębienie w ziemi po czym wlejmy tam wodę i poczekajmy aż wsiąknie. Woda spłynie w dół pnia do korzeni dzięki czemu ziemia lepiej do nich przylgnie. Zagłębienie wokół palika nie zakopujmy. Będzie ono służyło jako zbiorniczek wody deszczowej.

9. Drzewko przywiążmy do palika.

10. Jeśli sadzimy drzewko jesienią obsypmy je dookoła kopczykiem ziemi (na wysokość około 30cm) aby uchronić je przed mrozem. Możemy też dodatkowo okryć je sianem, drobnymi gałązkami czy liśćmi. Na wiosnę rozgarnijmy kopczyk i ponownie wykopmy koło pnia zagłębienie na wodę.

11. Jeśli chcemy posadzić drzewko w mieście, zwróćmy uwagę na to czy w danym miejscu będzie ono miało dostęp do światła, wody opadowej, czy istnieje przestrzeń potrzebna do wzrostu korony drzewa oraz systemu korzeniowego. Gleby w miastach są bardzo ubogie w powietrze glebowe oraz są bardzo mocno zbite. Często na pewnych głębokościach zalega gruz. Z tego powodu sadząc drzewko w mieście powinno się przygotować ziemię pod sadzonkę oraz ocenić prawdopodobieństwo zalegania gruzu pod ziemią.

Kilka ciekawostek:

  • Jedna, 60-letnia sosna wydziela tyle tlenu ile zużywają 3 osoby.
  • Zdrowe drzewo liściaste o wysokości 10m produkuje 118 ml tlenu.
  • Drzewa wykazują właściwości fitoremediacyjne.
  • Zatrzymują wody opadowe, które inaczej byłyby oddawane w całości do kanałów.
  • Występowanie drzew morze zredukować spływ wody 7%-17%
  • Drzewa wokół domów mogą zredukować zużycie energii na ogrzewanie i ochładzanie mieszkań i domów jednorodzinnych w skali roku do 9%

Zróbmy coś pożytecznego dla siebie i planety – sadźmy drzewa!

Źródło: toluna.com, tipy.pl oraz zielonaakcja.pl

Niedz., 15 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa