Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny. Jak wybrać dobry alkomat?

Kącik motoryzacyjny. Jak wybrać dobry alkomat? fotolia.pl

Wakacyjnym spotkaniom często towarzyszy alkohol. Aby mieć pewność, że powrót autem będzie bezpieczny dla nas samych i wszystkich wokół, warto posiadać przy sobie dobry alkomat.

Alkomaty to urządzenia, które pomagają zweryfikować aktualny stan organizmu pod względem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Niestety każdego roku w Polsce, zatrzymywanych jest kilkadziesiąt tysięcy nietrzeźwych kierowców, a nawet kilka tysięcy w czasie długich weekendów i wakacji. W naszym kraju już za jakąkolwiek zawartość alkoholu we krwi traci się prawo jazdy, a od 0,5 promila można nawet trafić do więzienia. Toteż, kiedy po nocnych szaleństwach, nie jesteśmy stuprocentowo pewni swojego stanu trzeźwości, zawsze możemy zrobić szybki test za pośrednictwem alkomatu i tym samym uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności a nawet tragedii.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych alkomatów, różniących się pomiędzy sobą funkcjami, wyglądem, solidnością wykonania, a także ceną. Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu tego urządzenia?

Przeznaczenie alkomatu
Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie do jakich celów ma być wykorzystany alkomat, czy do użytku osobistego, czy kontroli pracowników. Odpowiedź na to pytanie determinuje nam parametry urządzenia np. decydując się na zakup alkomatu do użytku osobistego możemy zrezygnować z funkcji zapisu wyników w pamięci, współpracy urządzenia z drukarką oraz funkcji pomiaru pasywnego. Bezwzględnie trzeba natomiast sprawdzić czy tester, który zamierzmy kupić ma możliwość kalibracji oraz czy producent lub dystrybutor zapewnia taką usługę. Informacja o tym powinna być podana w instrukcji obsługi lub na to pytanie powinien nam udzielić odpowiedzi sprzedawca. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie alkomaty znajdujące się w sprzedaży mają porty serwisowe umożliwiające ich ponowną kalibrację. Urządzenie, które nie posiada takiej możliwości już po pewnym czasie użytkowania może stać się nic nie wartym gadżetem.

Jakość
Alkomaty mimo tego, że podobne do siebie z wyglądu, potrafią istotnie różnić się jakością, czyli dokładnością wskazań i trwałością. Wysoką jakość urządzeń gwarantują tylko nieliczne firmy, a ważnym elementem wyboru takiego kryterium jest Centrum Serwisowe sprzedawcy oraz długi „staż” na rynku. Pozornie identyczne alkomaty mogą bardzo różnić się po otwarciu pudełka w zależności od tego gdzie je kupimy. Alkomat kupujemy na dłużej, dlatego warto aby został wcześniej sprawdzony i odpowiednio ustawiony.

Rodzaje alkomatów
Alkomaty dzielimy za względu na rodzaj zamontowanego sensora wykrywającego alkohol w wydychanym powietrzu na:

Półprzewodnikowe
Najbardziej popularne ze względu na cenę i prostotę obsługi. Niestety alkomaty półprzewodnikowe są najmniej dokładnie i podatne na błędy w wynikach. W tego typu urządzeniach zafałszowanie pomiaru może spowodować żucie gumy, umycie zębów, lub zjedzenie miętowych cukierków. Aby wynik był dokładny alkomaty półprzewodnikowe wymagają kalibracji co pół roku, lub około 300 pomiarów. Ze względu na wysoką temperaturę sensora podczas pomiaru, alkomat powinien być zasilany dobrymi, alkaicznymi bateriami. Rozładowane baterie mają wpływ na dokładność przeprowadzanego testu. Żywotność alkomatów półprzewodnikowych to ok. 3 lata w tańszych urządzeniach i ok 5 lat w urządzeniach z wyższej półki.

Elektrochemiczne
Są bardziej precyzyjne od alkomatów półprzewodnikowych. Elektrochemiczny sensor reaguje tylko na molekuły alkoholu, co eliminuje problem niedokładności pomiaru np. po żuciu gumy itp. Aby wynik był dokładny alkomaty półprzewodnikowe wymagają kalibracji co pół roku.

Spektrofotometryczne
Są to urządzenia wielkogabarytowe, stosowane przez policję. Alkomaty te cechuje największa dokładność pomiaru.

Kalibracja
Kalibracja polega na zaprogramowaniu alkomatu według określonych wartości rezystancji sensora odpowiadających wzorcowym stężeniom alkoholu. Do celu służą specjalistyczne urządzenia – symulatory, które utrzymują alkohol wzorcowy w odpowiedniej temperaturze oraz wtłaczają odpowiednią ilość powietrza do alkomatu. Koszt kalibracji najprostszych urządzeń to suma rzędu już 40 złotych, te bardziej złożone – to wydatek w przedziale 60-140 złotych. Te najbardziej specjalistyczne alkomaty – tu cena sięgnąć może nawet 300 złotych.

Cena
Zależność w tym przypadku jest dość prosta. Z reguły im więcej przeznaczymy na zakup alkomatu, tym większe prawdopodobieństwo dokładnego wyniku pomiaru, zwiększa się przy tym jego wydajność. W przypadku, kiedy jednak znamy już przeznaczenie naszego alkomatu, nie jest konieczne wydawanie 1000 złotych na alkomat, który będziemy używać sporadycznie w domu. Warto tu pomyśleć o alkomacie z sensorem półprzewodnikowym i wtedy wydajemy kwotę rzędu 200 złotych. Nie zapomnij też o konieczności kalibracji i jej cenie.

Jak korzystać z alkomatu?
Przede wszystkim, próbę należy wykonywać nie wcześniej niż 20 minut od momentu spożyciu alkoholu (optymalny czas to 30 minut). W przeciwnym wypadku można dostać ekstremalnie zawyżony wynik, bo w wydychanym powietrzu będzie więcej alkoholu, niż rzeczywiście znajduje się w organiźmie. W razie robienia kolejnych prób nie należy stosować tego samego ustnika.

Istotne jest też, by nie wykonywać testu urządzeniem, którego stan baterii jest bardzo niski. Sensor alkomatu nie zostanie wtedy prawidłowo rozgrzany i wskaże błędny wynik. Podczas pomiaru należy również unikać czkawki i chrząknięć, ponieważ uwalniają się wtedy gazy żołądkowe. Pomiędzy kolejnymi próbami należy odczekać, żeby nie przegrzać sensora i mieć pewność, że wyniki są prawidłowe.

Podsumowując
Kupując alkomat, warto przyjrzeć się dokładnie nie tylko samemu urządzeniu, lecz także sprzedawcy. To jeden z tych przypadków, kiedy oszczędności mogą okazać się tragiczne w skutkach. Przede wszystkim należy unikać urządzeń używanych – alkomat bardzo łatwo jest popsuć, wystarczy jedna, nieprawidłowo wykonana próba. Najpewniejszym źródłem są profesjonalne firmy handlujące tego typu sprzętem. Żeby odróżnić profesjonalistę od przygodnego sprzedawcy, wystarczy zadać mu pytanie o możliwość skalibrowania urządzenia. Jeśli jej nie oferuje, poszukajmy innej firmy.

Źródło: alkomatamii.pl, swistak.pl oraz alkopatrol.pl

Czw., 8 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa