Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Najbogatsze miasta świata (wg PKB za rok 2012)

Najbogatsze miasta świata (wg PKB za rok 2012) fotolia.pl

Londyn, Seul a może Tokio? Czy zastanawialiście się kiedyś Państwo, które miasto jest najbogatsze na świecie, a które posiada największą wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług?

W najbogatszych miastach świata żyją miliony osób, działają setki tysięcy małych, średnich i dużych firm a to wszystko ma wpływ na ich PKB.

Oto i czołówka najbogatszych miast świata wg PKB za rok 2012:

8. Chicago (Stany Zjednoczone)
Pod względem gospodarczym jest wielkim ośrodkiem handlowo-finansowym. Pracują tam cztery giełdy, w tym największa na świecie giełda płodów rolnych US Mercantile Exchange.
Chicago zamieszkuje 2 miliony 700 tysięcy osób, miasto wypracowało PBG wynoszące 524 miliardy dolarów. Ważnym w tym aspekcie wydaje się fakt, iż według ostatnich badań to jedno z największych skupisk Polaków w Stanach Zjednoczonych. W języku polskim płynnie mówi tu około 200 tysięcy osób, co stanowi 7,3% całości ludności zamieszkującej miasto.

7. Osaka (Japonia)
Osaka jest trzecim co do wielkości miastem Japonii. W 2012 roku wypracowało PKB rzędu 654 miliardów dolarów. Osakę zamieszkuje 2 miliony 660 tysięcy osób z których duża część pracuje w branży metali, tekstyliów i tworzyw sztucznych.

6. Paryż (Francja)
Paryż to centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że stolice Francji co roku odwiedza ok. 30 milionów turystów. Stolica Francji jest zamieszkiwana przez 2 miliony 230 tysięcy osób, które przyczyniły się do wypracowania PKB sięgającego 669 miliardów dolarów.

5. Londyn (Wielka Brytania)
To wielki ośrodek handlowy, w którym znajdują się siedziby wielu banków, domów maklerskich, firm doradczych i konsultingowych oraz ponad 100 filii banków zagranicznych, m.in. ze Stanów Zjednoczonych (Merrill Lynch), Szwajcarii (UBS) i Hiszpanii (Banco Santander). Londyn jest także najważniejszym na świecie rynkiem usług ubezpieczeniowych. Stolicę Wielkiej Brytanii zamieszkuje 8,1 miliona osób. Spory w tym udział również naszych rodaków, którzy do Anglii wyjechali za pracą. W 2012 roku Londyn wypracował PKB wynoszące 731 miliardów dolarów.

4. Seul (Korea Południowa)
Stolica Korei Południowej w ostatnich kilku latach przeżywa prawdziwy rozkwit, któremu nie przeszkadza nawet napięcie na granicy obu Korei. Jeszcze w 2008 roku zajmowała 21 miejsce na liście najbogatszych miast z PKB wynoszącym 291 miliardów dolarów. W 2012 roku PKB Seulu sięgnęło już 773 miliardów dolarów.

3. Los Angeles (Stany Zjednoczone)
Miasto jest obecnie największym ośrodkiem przemysłowym w Stanach Zjednoczonych. Największe znaczenie w gospodarce miasta ma handel zagraniczny, produkcja filmów i programów telewizyjnych oraz nagrań muzycznych, przemysł kosmiczny i lotniczy, wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej, turystyka i rolnictwo. Tutejszy port morski to największy taki ośrodek w Ameryce Północnej i jeden z największych na świecie. W LA swoje siedziby mają m.in. Hilton Hotels, The Walt Disney Company, Warner Brothers, Sony Pictures Entertainment czy Activision. Obecnie w mieście mieszka „tylko" 3,8 miliona osób. To jednak nie przeszkodziło LA w zajęciu 3 pozycji w klasyfikacji, z PKB wynoszącym 789 miliardów dolarów.

2. Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
Times Square, Statua Wolności, Brooklyn Bridge oraz Empire State Building – to cztery główne atrakcje które kojarzą się z Nowym Jorkiem. Uważany za światowe centrum m.in. finansowe, medialne i reklamowe. Największą rolę w gospodarce miasta odgrywają usługi, zwłaszcza finansowe (Wall Street na Manhattanie jest jednym z centrów światowego biznesu).
Miasto zamieszkiwane przez 8,3 miliona ludzi w poprzednim roku kalendarzowym wytworzyło dobra i usługi o łącznej wartości 1 biliona 210 miliardów dolarów.

1. Tokio (Japonia)
Stolicę Japonii zamieszkuje około 13,1 miliona ludzi. W swojej historii miasto przeżyło bardzo wiele (ogromne trzęsienie ziemi z 1923 roku oraz bardzo intensywne bombardowania podczas II Wojny Światowej). Dziś Tokio jest zupełnie innym miejscem. W 2012 roku miasto wypracowało PKB rzędu 1 biliona 520 miliardów dolarów co stawia je na czele tego rankingu.

A gdzie są nasze polskie miasta?

Otóż Warszawa z PKB wynoszącym 131 miliardów dolarów zajęła miejsce 86. Zaś na miejscu 95 uplasowały się Katowice, z PKB wynoszącym 114 miliardów dolarów.

Źródło: rankingi24.pl oraz worldometers.info

Czw., 6 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa