Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uwaga zdjęcie. Proszę o przyjemny wyraz twarzy

Uwaga zdjęcie. Proszę o przyjemny wyraz twarzy fotolia.pl

W Tygodniku Polityka czytamy rady jak kreować swój wizerunek. Cytujemy kilka spośród nich:

„Psycholodzy twierdzą, że o naszym nastawieniu do innych decydują w ogromnym stopniu ich wygląd i mowa ciała. Dziś by być skutecznym w życiu publicznym, nie wystarczą dobry program i najlepsze chęci - trzeba jeszcze umieć się "sprzedać". W dobie wszechwładnej telewizji i prasy wykorzystującej coraz częściej obraz jako element przekazu polityk musi przede wszystkim wiarygodnie wyglądać.

Najważniejsza zasada w kreowaniu własnego wizerunku brzmi: współpracuj z mediami. Lekceważenie ich to, niestety, wciąż podstawowy błąd popełniany przez polityków. Zajęci myślami o sprawach wagi państwowej, unikają prasy, niechętnie pozwalają się sfotografować. - Jeśli ktoś chce coś znaczyć w życiu publicznym, powinien być przyjazny mediom. One naprawdę mogą zniszczyć lub wykreować VIP-a...

[...] Nie każdy z nas jest fotogeniczny. Tym bardziej trzeba pamiętać o paru zasadach, które pomagają lepiej wypaść na zdjęciach. Przede wszystkim nie ma nic gorszego niż sztywna poza i nijaki wyraz twarzy. Tymczasem wielu początkujących VIP-ów uważa, że uśmiech im nie przystoi - sądzą, że w ten sposób okazaliby swoją beztroskę w obliczu poważnych problemów. Ale wiecznie zasępiony polityk kojarzy się bardziej z przedsiębiorcą pogrzebowym niż człowiekiem, któremu chce się powierzyć swoją przyszłość.

Gdy już znajdziemy sposób na tremę, starajmy się świadomie sterować gestykulacją i mimiką. Na zdjęciach dobrze wyglądają gesty ekspresyjne, ale wyważone, i warto urozmaicać nimi swoje wypowiedzi. Wydawcy gazety nie zainteresuje obrazek polityka siedzącego nieruchomo jak własny pomnik.

Zdęcie może nam nie tylko pomóc, ale i zaszkodzić. Jednym z błędów popełnianych często przez osoby publiczne jest zapominanie, że są osobami publicznymi, które przez cały czas budzą zainteresowanie mediów. Fotografowie czyhają z aparatem non stop, bo zależy im na uchwyceniu "obiektu" w nietypowej pozie, z dziwaczną miną. Dlatego dla polityka tak ważna jest samokontrola. - Nie może dawać pretekstu, nie może dać się złapać...

Fotografia pokazuje rzeczy, z których istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego na sesję zdjęciową nie możemy iść zmęczeni, niewyspani czy zdenerwowani. - Chociaż w lustrze tego nie widzimy, zdjęcie pokaże, że nie jesteśmy w najlepszej kondycji. A to oczywiście odbije się na tym, jak będziemy postrzegani przez wyborców.

Jeśli wiemy, że tam, dokąd idziemy, będą fotoreporterzy, zrezygnujmy z ubrań w kolorze czarnym. Wygląda się w nich ponuro i odstraszająco.

Okularnicy powinni wybierać jak najcieńsze szkła i niezbyt duże oprawki, tak by nie zasłaniać całej twarzy.

Osoby korpulentne wyglądają najlepiej, gdy są fotografowane w szerszej perspektywie, bez zbliżeń - plakat wyborczy, na którym widać tylko pełną twarz kandydata, raczej nie wzbudzi u oglądających sympatii.

Polityk powinien też pamiętać, że strojem można podkreślić swój profesjonalizm."

Źródło: Tygodnik Polityka, Marcelina Sadowska

Wt., 22 Lt. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: