Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kiedy można "wejść komuś w słowo"

Kiedy można fotolia.pl

Przerywanie komuś wypowiedzi ogólnie uważane jest za wyjątkowo niegrzeczne, gdyż dobre maniery nakazują cierpliwość i wysłuchanie jej do końca.

Jednak w niektórych, wyjątkowych przypadkach „wejście komuś w słowo” czy nawet zmuszenie go do zakończenia wypowiedzi jest uzasadnione i nie uchodzi za nietakt.

Oto te przypadki:

  1. Możemy przerwać wypowiedź/wtrącić się, wówczas, gdy posiadamy ważną informację dla osoby właśnie się wypowiadającej, taką informację, która miałaby wpływ na charakter tej wypowiedzi (jeśli zauważyliśmy, że ktoś posiada nieaktualne bądź nieprawdziwe informacje, które przekazuje także innym osobom, można wtrącić się do rozmowy tłumacząc na wstępie swoje zachowanie posiadaniem najświeższych informacji).
    Nie wypada natomiast przerywać tylko po to, żeby oznajmić, że ma się inne zdanie na dany temat. Należy z tym poczekać do końca wypowiedzi i wówczas przedstawić swój punkt widzenia (swoje poglądy).
  2. Możemy również przerwać, gdy musimy (koniecznie w tej właśnie chwili) coś ważnego zrobić (ktoś o czymś opowiada, a my musimy przeprowadzić ważną rozmowę telefoniczną na którą byliśmy już umówieni wcześniej).
  3. Rzeczą oczywistą jest, że możemy przerwać czyjąś dłuższą wypowiedź, wówczas gdy poczujemy się źle, słabo (w sensie zdrowotnym).
  4. Jeżeli czyjeś przemówienie staje się zbyt długie i zawiłe, również można dyskretnie „wejść w zdanie”. Nie powinno to być jednak niegrzecznie okraszone komentarzami na temat monologu. Wystarczy zapytać o niejasny szczegół albo poprosić o wytłumaczenie sprawy w miejscu, w którym stała się ona niezrozumiała. Nie powinno się to jednak zdarzać zbyt często.
  5. Przerwanie wypowiedzi/zdania jest również uzasadnione wtedy, gdy zauważymy ważną dla nas osobę (męża/żonę, mamę/tatę). W złym tonie byłoby zlekceważenie takich osób, a najlepiej wyglądałoby przedstawienie ich osobie, z którą rozmawiamy. Nie wypada przerywać czyjegoś zdania, gdy zobaczymy kolegę lub dalszego znajomego. Wystarczy go pozdrowić (kiwnięciem głowy), po prostu okazać, że został zauważony.
  6. Ogólnie, dołączenie nowego towarzysza do grona dyskutujących także zmusza do przerwania wypowiedzi i przywitania się.
  7. Przerwać czyjąś wypowiedź możemy (a nawet powinniśmy) wówczas, gdy zawiera elementy kłamliwe, obraźliwe, grubiańskie, wulgarne (przerywamy te wypowiedź, oczywiście, natychmiast ostro protestując i wyjaśniając przyczyny protestu).

Źródło: dobre-wychowanie.blogspot.com, savoir-vivre.com.pl, spec.pl oraz platine.pl

Pon., 4 Lt. 2013 1 Komentarz Dodane przez: Dawid Kulpa

Komentarze

Aa
+1 # Aa 2021-04-14 17:22
Co jeśli ktoś ma np. aspergera i nie wie gdzie kończy się wypowiedź?
| | |