Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat" (cz.11) Czym właściwie jest debet?

fotolia.pl

Debet może być swego rodzaju formą zabezpieczenia przed ciężkimi, niespodziewanymi sytuacjami (np. gdy zabraknie nam pieniędzy przed wypłatą), natomiast samo pojęcie debetu można rozumieć w dwojaki sposób:

Po pierwsze debet oznacza saldo ujemne na koncie, wynikające z wykorzystania większej ilości środków pieniężnych niż te, które się na nim faktycznie znajdowały.

Drugi sposób rozumienia pojęcia jest taki, że debet jest to udzielenie możliwości wykorzystania większej ilości środków niż te, które się na nim znajdują.

Debety różnią się od siebie pod takimi względami jak wysokość oprocentowania, charakter odsetek (zmienne czy stałe), maksymalna kwota debetu.

Warunki debetu ustala bank i robi to na podstawie danych dotyczących klienta, (np. tego ile środków na koncie gromadzi każdego miesiąca, w jakim jest wieku, ile osób zamieszkuje w jego gospodarstwie domowym, jak długo jest zatrudniony itd.).

Wniosek o debet można złożyć często przez internet a odpowiedź uzyskuje się bardzo szybko, gdyż system rozpatruje je automatycznie. Banki często pozyskują klientów oferując już na starcie przy zakładaniu konta debet. Oferują też bardzo niskie oprocentowanie, niską prowizję. Jednakże eksperci ostrzegają, że w przypadku zgody na taki debet, bank pobiera z góry z konta prowizję na cały rok.

Posiadanie możliwości debetu jest bardzo przydatne w nagłych sytuacjach problemowych, np. gdy zabraknie nam pieniędzy kilka dni przed otrzymaniem wypłaty. Kwoty debetu raczej nie są duże i nie wykorzystuje się tego typu środków na niepotrzebne rzeczy. Jest to bardziej forma zabezpieczenia przed ciężkimi sytuacjami.

Źródło: zasadywyborow.info oraz kredytforum.pl

Pon., 17 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa