Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zanim założysz jakiekolwiek nakrycie głowy, naucz się je nosić

Zanim założysz jakiekolwiek nakrycie głowy, naucz się je nosić fotolia.pl

Dawniej nakrycia głowy były bardzo ważne, żaden szanowany obywatel nawet nie pomyślał, żeby pokazać się w towarzystwie z gołą głową. Dziś nosi się je rzadko i raczej jako funkcjonalny niż modny element ubioru. Do tego wszystkiego, jeżeli już nosimy kapelusz, kaszkiet czy też inne nakrycie głowy nie zawsze wiemy w jakich sytuacjach powinniśmy go zdjąć, a w jakich może on pozostać na naszej głowie.

Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących noszenia i zdejmowania nakrycia głowy zarówno przez mężczyznę jak i kobietę. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze:

Mężczyźni:

Dorosły mężczyzna dbający o elegancję powinien nosić albo beret czy cyklistówkę (np. w jej eleganckiej postaci ze skóry), albo klasyczny kaszkiet, albo najbardziej elegancki – kapelusz, który występuje w kilku wersjach, np. tyrolski, angielski kapelusz deszczowy czy borsalino, który, jak mówią specjaliści jest „triumfem elegancji”.

Czapki narciarki czy kolarki są odpowiednie na co dzień tylko dla dzieci i dla młodzieży, a w przypadku dorosłych pasują tylko do stroju narciarskiego czy też wycieczkowego, na rower itp.

Melonik i cylinder to nakrycia głowy zarezerwowane wyłącznie dla fraku i surdutu. Do smokingu zakładamy czarny miękki kapelusz.

Jeśli już mamy na głowie, któreś z wymienionych wyżej nakryć, musimy pamiętać o rodzących się w związku z tym zasadach, które mówią że:

a. Mężczyźni mogą nosić nakrycia głowy (nie muszą ich zdejmować) w hotelach, windach, na poczcie, lotnisku, w środkach komunikacji miejskiej, na zewnątrz oraz podczas imprez na świeżym powietrzu.

b. Mężczyzna zdejmuje nakrycie głowy, gdy wchodzi do jakiegoś pomieszczenia, gdy wchodzi do ogródka kawiarni, cukierni czy restauracji, gdy grają hymn państwowy, w kościele podczas Mszy św. na świeżym powietrzu podczas pogrzebu, gdy przechodzi pogrzeb.

c. Panowie powinni zdjąć kapelusze, gdy witają się z kobietami.

d. Gdy spotyka się dwóch mężczyzn w kapeluszu, pierwszy zdejmuje kapelusz ten, który jako pierwszy zauważył tego drugiego.

e. Kapelusz (oraz wszelkie inne nakrycia głowy z daszkiem czy też rondem) zdejmujemy z głowy przy powitaniu zawsze tą ręką, która jest zewnętrzna w stosunku do tego, komu się kłaniamy (czapki narciarki czy beretu oraz innych nakryć głowy bez daszka czy ronda nie trzeba zdejmować przy powitaniu).

Kobiety:

Wobec damskich nakryć głowy savoir–vivre jest mniej surowy niż wobec męskich, gdyż u kobiet kapelusz/czapka może stanowić część kreacji, a nie dodatek do niej, toteż:

a. Kobiety swoje nakrycia głowy mogą nosić podczas przyjęć na świeżym powietrzu, wykonywania hymnu narodowego oraz niesienia flagi narodowej.

b. Czapkę/kapelusz mogą mieć na głowie również w kościele, kinie i teatrze, ale tylko wówczas, gdy nie zasłania on widoku innym osobom.

c. Ogólnie Pań nie obowiązuje zdejmowanie nakrycia głowy, gdy rozmawiają z kimś lub wchodzą do pomieszczenia.

d. Kobieta powinna zdjąć nakrycie głowy, gdy przebywa na wykładzie, na lekcji, w miejscu pracy, biurze oraz miejscach, w których w bezpośredni sposób jej nakrycie głowy (głównie kapelusz) przeszkadza innym (z praktycznego punku widzenia).

e. Panie odsłaniają głowy podczas większych posiłków. Nie wypada kobiecie siedzieć z kapeluszem na głowie w restauracji lub w innym miejscu, do którego została zaproszona na obiad lub kolację (większy posiłek właśnie).

Dodatkowo pamiętajmy o tym, iż źle dopasowane nakrycie głowy, zamiast dodawać nam uroku, może tylko oszpecić. Dlatego ważne jest to, aby nakrycie głowy (kapelusz, beret, kaszkiet) był odpowiednio dobrany do kształtu naszej twarzy.

Uwaga: Zasady wyżej wymienione nie obowiązują mundurowych.

Źródło: spec.pl oraz savoir-vivre.com.pl

Sob., 17 Lst. 2012 4 Komentarze Dodane przez: Dawid Kulpa

Komentarze

gość
-34 # gość 2020-07-06 18:32
Ale pierdoły i poniżenie mężczyzn z tym zdejmowaniem ale na szczęście te czasy już minęły.
"Wobec damskich nakryć głowy savoir–vivre jest mniej surowy niż wobec męskich, gdyż u kobiet kapelusz/czapka może stanowić część kreacji, a nie dodatek do niej" a u mężczyzn to tylko dodatek a nie kreacja ? - dla jednego dodatek a dla drugiego kreacja. Głupi wymyśli a reszta papuguje.
| | |
rinofox@wyborcza.pl
+5 # rinofox@wyborcza.pl 2020-11-15 00:26
To jest jak umiejętność jedzenia nożem i widelcem a chłepek będzie łyżką albo widelcem wiosłował
| | |
KEA
+3 # KEA 2022-10-08 13:39
Cytuję gość:
Ale pierdoły i poniżenie mężczyzn z tym zdejmowaniem ale na szczęście te czasy już minęły.
"Wobec damskich nakryć głowy savoir–vivre jest mniej surowy niż wobec męskich, gdyż u kobiet kapelusz/czapka może stanowić część kreacji, a nie dodatek do niej" a u mężczyzn to tylko dodatek a nie kreacja ? - dla jednego dodatek a dla drugiego kreacja. Głupi wymyśli a reszta papuguje.

Niestety większość ludzi w tym kraju lubi średniowiecze.
| | |
Tomasz
+19 # Tomasz 2020-08-21 07:13
Dla kogoś pierdoły, a dla innych ciekawe wskazówki.
Czasem tęsknimy do " tamtych czasów " bo wtedy kurtuazja była czymś normalnym, a kanony mody chociaż chwilami sztywne i może zawiłe to jednak ciekawe.
| | |