Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pamiętaj, że w lesie jesteś gościem...czyli leśne savoir vivre

Pamiętaj, że w lesie jesteś gościem...czyli leśne savoir vivre fotolia.pl

Już od zarania dziejów lasy służyły nam za schronienie , żywiły nas i dawały opał. Wchodząc do tego magicznego miejsca powinniśmy uszanować jego piękno i wszystko to co w nim żyje. Niestety coraz częściej zdarza się, że ludzie zapominają o zasadach i łamią wszelkie prawa przyrody. Przebywając w lesie musimy pamiętać ,że to my jesteśmy gośćmi i powinniśmy przestrzegać zasad odpowiedniego zachowania.

Wybierając się do lasu pamiętajmy o tym, że:

  1. Zawsze dokładnie zapoznajemy się z leśnymi tablicami informacyjnymi (informują o zagrożeniach, czasem pokazują, że dany fragment lasu jest niedostępny).
  2. Zgodnie z prawem nie poruszamy się po drogach leśnych żadnym pojazdem wyposażonym w silnik. (Jedynie służby leśne mają do tego prawo).
  3. Biwakujemy tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Jeżeli nie wiemy gdzie sie takie znajdują, pytajmy leśniczego, on z pewnością udzieli nam informacji.
  4. W lesie nie używamy ognia! Ogniska wolno palić jedynie w miejscach wyznaczonych, a jeśli takiego miejsca nie ma to powinniśmy zachować odległość 100 m od granicy lasu.
  5. Nie hałasujemy i nie używamy sygnałów dźwiękowych (z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu).
  6. Nie śmiecimy! (Nie pozostawiamy po sobie żadnych, nawet najmniejszych śmieci, pakujemy je do reklamówki, worka i wyrzucamy do śmietnika).
  7. Szanujemy każdą roślinę (drzewa, grzyby to także organizmy żywe, pozostawiamy je nienaruszone , nie zrywamy bezsensownie kwiatów).
  8. Nie dotykamy zwierząt, nie łapiemy ich, nie płoszymy, uważamy na to, by nie zniszczyć ich domów (mrowiska, gniazda, nory itp.).
  9. Jeżeli do lasu wybieramy się z psem , prowadzimy go na smyczy (pies puszczony luzem zagraża innym zwierzętom, jak również sobie).
  10. Jeżeli według naszej oceny istnieje niebezpieczeństwo dla lasu informujemy służbę leśną lub policję!

Pamiętaj:

Stałym zakazem wstępu do lasu objęte są:

  • uprawy leśne do 4 m wysokości;
  • powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
  • ostoje zwierząt;
  • źródliska rzek i potoków;
  • obszary zagrożone erozją.

Źródło: freeisoft.pl oraz ogienwlesie.lasy.gov.pl

Pon., 8 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa