Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Najgorzej zarządzane jednostki samorządu terytorialnego do likwidacji?

Najgorzej zarządzane jednostki samorządu terytorialnego do likwidacji? fotolia.pl

Kontrowersyjne tytułowe pytanie nasuwa się po lekturze ministerialnej propozycji nowego projektu systemowego przewidzianego do realizacji w ramach PO KL. Projekt pt. „Systemowe wsparcie procesów zarządzania w JST” ma bowiem połączyć w jedno, zapewnienie wsparcia w doskonaleniu procesów zarządzania jednostką samorządu terytorialnego i… dokonanie oceny podziału terytorialnego państwa.

Trzecim celem projektu ma być wprowadzenie standaryzacji usług publicznych i promowanie innowacji w zarządzaniu publicznym. Jak wskazują pomysłodawcy stworzony system wsparcia doradczo-eksperckiego dla jednostek samorządu terytorialnego w osiąganiu celów i realizacji zadań publicznych poprzez modernizację procesów zarządzania przyczynić się ma do wzrostu skuteczności i efektywności działań jednostek samorządu terytorialnego szczególnie w zakresie podnoszenia jakości usług publicznych, planowania działań rozwojowych oraz współrządzenia wspólnotami lokalnymi  i regionalnymi.

Oryginalnie zostały zakreślone przewidziane do uzyskania produkty i wskaźniki realizacji, w szczególności w zakresie dokonania oceny podziału terytorialnego państwa i doskonalenia ustroju samorządu terytorialnego. Wynikającymi z tego działania produktami ma być… osiem raportów, w tym dotyczący ewaluacji dotychczasowego modelu podziału terytorialnego państwa i skuteczności działania urzędów obsługujących organy jednostek samorządu terytorialnego. Wskaźnikiem rezultatu ma być natomiast liczba wprowadzonych w życie ustaw dotyczących ustroju samorządu terytorialnego (sic!).

Wsparcie w doskonaleniu procesów zarządzania jednostką samorządu terytorialnego ma polegać w szczególności na przeszkoleniu po 1500 pracowników samorządowych z zakresu zarządzania ryzykiem, z zakresu planowania rozwoju zintegrowanego i podejmowania decyzji w oparciu o rachunek społeczno-ekonomiczny, a wreszcie z zakresu identyfikacji procesów, mierzenia i analizy procesów, optymalizacji procesów i wykorzystania modeli referencyjnych procesów administracji publicznej.

Wprowadzenie standaryzacji usług publicznych i promowanie innowacji w zarządzaniu publicznym ma doprowadzić w szczególności do stworzenia on-line’owej bazy danych innowacyjnych rozwiązań w jednostkach samorządu terytorialnego oraz katalogu problemów tych jednostek rozwiązanych z wykorzystaniem living tab.

Projekt ma być realizowany w latach 2012-2015, a ogólny koszt jego realizacji ma zamknąć się kwotą 27,5 mln zł.

Grzegorz P. Kubalski

Wt., 8 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski