Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Geodezja. Uzgodnione założenia zmian przepisów. ZUD-y pozostają

Geodezja. Uzgodnione założenia zmian przepisów. ZUD-y pozostają fotolia.pl

W trakcie uzgodnień założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wielokrotnie spotykaliśmy się z Głównym Geodetą Kraju i jego współpracownikami.

Konieczność zmiany tej ustawy wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 r., zgodnie z którym przepis upoważnienia ustawowego dotyczący określenia opłat za czynności „związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz związane z prowadzeniem krajowego systemu informacji o terenie, za udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego" traci moc z upływem 12 miesięcy od dnia publikacji wyroku.

To właśnie propozycje warunków finasowania realizacji zadań z zakresu geodezji i kartografii wzbudzały najwięcej kontrowersji w trakcie rozmów z przedstawicielami GUGiK, ale nie one stanowiły główną przeszkodę dla wydania przez stronę samorządową pozytywnej opinii o przedstawionym nam projekcie założeń do zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Najwięcej bowiem kontrowersji wzbudziły propozycje dotyczące zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej sieci uzbrojenia terenu. Prowadziły one faktycznie do rezygnacji z tej formy uzgadniania dokumentacji projektowej.

Przedstawiciele GUGiK przypominali o konieczności dostosowania przepisów dotyczących zasad koordynacji usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz inwentaryzacji i ewidencjonowania tych sieci, do stanowiska Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności z sierpnia 2008 roku. W stanowisku tym czytamy: "niezbędne jest również wyeliminowanie udziału zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej sieci uzbrojenia terenu poprzez wydanie rozporządzenia na podstawie art. 28 ust. 2 Pgik".

Zalecenie to jednak nijak ma się do praktyki z jaką spotykamy się w codziennej działalność na szczeblu powiatowym. Wielu samorządowców i geodetów podkreśla potrzebę organizacji zespołów uzgodnieniowych i pozytywne efekty ich pracy.

Dlatego upieraliśmy się aby zachować ich funkcjonowanie. Sprawa ważyła się do ostatnich chwil i ostatecznie dogadaliśmy się dopiero w trakcie posiedzenie plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Ostatecznie, proponuje się, aby nowe regulacje prawne stanowiły, że sytuowanie, na obszarach miast oraz w pasach drogowych istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich, projektowanych sieci uzbrojenia terenu, niebędących przyłączami, podlega obowiązkowo uzgodnieniu, podczas narad koordynacyjnych organizowanych przez starostę.

Na uzasadniony wniosek inwestora, projektanta sieci uzbrojenia terenu lub podmiotu zarządzającego siecią uzbrojenia terenu, gminy i tzw. branżystów przedmiotem narady koordynacyjnej może być sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu innych niż wymienione.

Naradom koordynacyjnym przewodniczył będzie starosta lub upoważniona przez niego osoba.

Rezultat narady koordynacyjnej był potwierdzony w formie adnotacji zamieszczonej na przedłożonej przez wnioskodawcę na naradzie dokumentacji projektowej - jeżeli rozwiązania projektowe przedstawione w tej dokumentacji zostaną uznane za prawidłowe.

Tak więc zud-y pozostają. Zmienią się natomiast opłaty za usługi geodezyjne, ale ich łączna wysokość nie może być niższa od aktualnych. Wręcz odwrotnie oczekujemy także ich urealnienia, bowiem od wielu lat nie były waloryzowane. Usystematyzowane zostaną także zasady wykonywania zadań realizowanych przez powiaty i województwa.

Zainteresowanych szczegółami odsyłałam do złączonych niżej materiałów.

Marek Wójcik

Wt., 29 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: