Blisko polowa powiatów i gmin województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego może nie dostać ani grosza z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
Oznacza to dla nich pozbawienie możliwości rozwojowych i co paradoksalne jest zaprzeczeniem idei wsparcia dla Polski Wschodniej.
Pierwsze zdanie projektu PO Polska Wschodnia 2014-2020 brzmi: „Ze względu na specyfikę sytuacji społeczno-gospodarczej, Polska Wschodnia jest obszarem szczególnego zainteresowania polityki regionalnej, wymagającym podejmowania dodatkowych działań, umożliwiających nadrobienie zapóźnień i zdynamizowanie rozwoju…”
Paradoks polega na tym, że jeśli aktualny projekt zostanie przyjęty, to w województwach Polski Wschodniej utrwalą się obszary biedy i zapóźnień rozwojowych. Na wsparcie liczyć będą mogły tylko miasta wojewódzkie oraz przylegające do nich powiaty i gminy.
Z treści projektu Programu Operacyjnego Polska wschodnia 2014-2020 wynika jednoznacznie - jedyną szansą, żeby dostać cokolwiek z 2 mld euro planowych w ramach tego Programu będzie znalezienie się w obszarze tzw. związku ZIT miasta wojewódzkiego.
Gminy i powiaty nie będą mogły aplikować indywidulanie, a tylko w ramach partnerstw obszarów funkcjonalnych miast wojewódzkich. Zatem, jeśli jakaś gmina czy powiat nie będzie członkiem ZIT, nie będzie mogła ubiegać się o jakikolwiek środki. Podczas spotkania inaugurującego konsultacje projektu PO Polska Wschodnia przedstawiciele resortu rozwoju regionalnego potwierdzili, że samorządy spoza ZIT nie będą beneficjentami Programu. Kto jeszcze w to nie wierzy, niech zajrzy na strony 88 i 89 załączonego niżej projektu Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
Apeluję do wszystkich powiatów i gmin, które mogą zostać pozbawione środków z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia o zdecydowane działania zapobiegawcze.
Rozpocznijcie Państwo od słania pism do resortu rozwoju regionalnego, podejmujcie stanowiska w tej sprawie przez rady powiatów i gmin oraz zarządy powiatów. Potrzebne są interwencje w zarządach województw u posłów i senatorów. Jeśli będziecie Państwo wysłali jakąś korespondencje w tej sprawie, to proszę o ich kopie w wersji elektronicznej kierować także do ZPP (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Wówczas będziemy mogli w trakcie prac nad projektem Programu Operacyjnego Polska Wschodnia „podpierać się” Państwa opiniami.
Uwagi do dokumentu można też zgłaszać poprzez formularz elektroniczny dostępny na: www.polskawschodnia.gov.pl/konsultacje-popw w terminie do 25 października 2013 r.
W najbliższych dniach odbędą się konferencje regionalne poświęcone konsultacjom projektu Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. To będzie także dobry moment na to by zaprotestować przeciwko marginalizowaniu powiatów i gmin.
Terminy tych konferencji:
- 1 października w Białymstoku;
- 2 października w Olsztynie;
- 8 października w Lublinie;
- 9 października w Rzeszowie;
- 10 października w Kielcach.
Nie mam cienia wątpliwości – bez zmasowanego protestu przeciwko dotychczasowym zapisom projektu Programu Polska Wschodnia 2014-2020, będziemy mieli do czynienia z dwoma prędkościami rozwoju uzależnionymi od położenia w stosunku do miasta wojewódzkiego.
Polska B w Polsce B będzie się utrwalać.
Marek Wójcik