Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Wspólny krok naprzód” - dziś i jutro w turystyce społecznej

fotolia.pl

W dniach 19-20 listopada w miejscowości Załęcze Wielkie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowo–Praktyczna "Wspólny krok naprzód - dziś i jutro w turystyce społecznej", która jest kontynuacją tematyczną dwóch konferencji prowadzonych przez PTTK w latach poprzednich.

Turystyka społeczna stała się przedmiotem zainteresowań wielu instytucji, organizacji społecznych, samorządów i naukowców. Jak informują organizatorzy poprzednie konferencje ukazały potrzebę przełożenia ciekawych i ważnych opracowań naukowych na działalność praktyczną, a także modelowe rozwiązania ułatwiające dostęp do turystyki słabszych ekonomicznie i demograficznie grup społecznych.

Ogólnopolska Konferencja Naukowo–Praktyczna "Wspólny krok naprzód - dziś i jutro w turystyce społecznej" ma być kontynuacją i uszczegółowieniem poruszanej problematyki. Ma przede wszystkim wypracować i wpłynąć w sposób praktyczny na organizowanie działalności w turystyce społecznej. Dyskusja i część warsztatowa na konferencji będzie ogniskować się wokół takich zagadnień jak:

  • Turystyczny dialog pokoleń z nastawieniem na turystykę w rodzinach w trudnej sytuacji i turystykę seniorów (jako grupy społecznej dotychczas słabo dostrzeganej i rzadko wspieranej, a w wyniku procesów demograficznych zyskującej coraz bardziej na znaczeniu);
  • Efektywny model wspierania turystyki społecznej na poziomie regionu (źródła dofinansowania, turystyka jako narzędzie świadomej polityki społecznej, współpraca publiczno-społeczno-prywatna);
  • Wypracowanie i wymiana dobrych praktyk w zakresie turystyki społecznej poprzez spotkanie i integracje różnych środowisk zainteresowanych rozwojem turystyki społecznej w Polsce, a w konsekwencji propagowanie współpracy między podmiotami w działalności publicznej, samorządowej, prywatnej i organizacji III sektora;

Głównymi celami konferencji mają być:

  • Próba analizy aktualnego stanu turystyki w rodzinach w trudnej sytuacji i seniorów (wielkość i zróżnicowanie zjawiska, główne bariery i ograniczenia) oraz możliwości wzrostu aktywności turystycznej tych grup społecznych, z nastawieniem na współpracę międzypokoleniową.
  • Próba opracowania efektywnego modelu rozwoju i systemowego wsparcia turystyki społecznej w regionie (m.in. ramy organizacyjne, źródła finansowania, priorytetowi beneficjenci, integracja polityki turystycznej i społecznej, współpraca między organizatorami).
  • Wypracowanie i wymiana dobrych praktyk w działalności na rzecz organizacji i wspierania turystyki społecznej – określenie praktycznych rozwiązań.
  • Próba opracowania wzorcowego produktu turystycznego skierowanego do odbiorców turystyki społecznej z wykorzystaniem zasobów województwa łódzkiego.

Do uczestnictwa w tym wydarzeniu zaproszeni zostali:

  • przedstawicielie organizacji społecznych zajmujących się turystyką społeczną (ZHP, PTTK, PTSM, Caritas etc.)
  • naukowcy i studenci uczelni turystycznych i pedagogicznych z terenu Polski
  • pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, kuratoriów, ośrodków pomocy społecznej (ROPS, PCPR, MOPS) itp.
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Seniora, inne podmioty i organizacje aktywizujące seniorów
  • komercyjne przedsiębiorstwa turystyczne (np. touroperatorzy, gestorzy bazy noclegowej, zarządzający atrakcjami turystycznymi)

Więcej szczegółów na stronie: www.konferencjaturystyczna.lodzka.zhp.pl

Pon., 16 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka