W ramach projektu Europejska Akademia Samorządowa realizowanego przez Twigger SA we współpracy z partnerami - ogólnopolskimi korporacjami samorządowymi oraz partnerem technologicznym GWPI Sp. z o.o. zorganizowane zostanie pierwsze w Polsce dwuczęściowe szkolenie - warsztat na żywo przez Internet dotyczące opracowywania harmonogramu i sposobu wdrożenia w gminach nowego modelu gospodarowania odpadami komunalnymi. Dzięki tej formule uczestnicy mają możliwość zapoznania się z tą tematyką przy swoim biurku bez konieczności opuszczania Urzędu.
W czasie szkolenia zostaną przedstawione: zestaw nowych zadań w gospodarce odpadami, szczegółowy harmonogram wdrażania reformy oraz kontrowersje wokół systemu taryfowego. Ustawa z 1 lipca 2011 zmieniająca zasady gospodarki odpadami komunalnymi wpycha gminy w koleiny wyżłobione przez drogie i nieefektywne rozwiązania jak mechaniczno-biologiczne przetwarzanie, spalanie, czy składowanie. Dlatego drugiego dnia szkolenia zostanie przedstawiona alternatywna i oczywiście zgodna z przepisami droga, której podstawowym celem jest szybkie osiągnięcie za pomocą niewielkich nakładów finansowych wymogów z artykułów 3b i 3c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, co pozwoli uchronić gminę przed dotkliwymi sankcjami finansowymi oraz zatrzyma wzrost opłat za odpady.
Szkolenie jest przeznaczone w szczególności dla radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz wyższej kadry urzędniczej odpowiedzialnej za gminną gospodarkę odpadami w urzędach miast i gmin. Ponadto szkolenie przeznaczone jest również dla: kierownictwa związków międzygminnych powołanych w celu prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi, kierownictwa komunalnych przedsiębiorstw prowadzących gospodarkę odpadami oraz przedstawicieli wojewodów, którzy mają w nowym systemie wydawać zarządzenia zastępcze dla gmin nierealizujących nowych obowiązków ustawowych. Szkolenie może być również użyteczne dla lokalnie działających przedsiębiorców prywatnych zajmujących się wywozem odpadów. Uczestnikami mogą być oczywiście również wywarzający odpady komunalne, czyli właściciele nieruchomości.
Wykładowcą będzie Marek Goleń Doktor nauk ekonomicznych - Adiunkt w Zakładzie Rozwoju Lokalnego i Regionalnego Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH.
Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są tutaj.