17 sierpnia 1991 roku Rafał Pietrak z Uniwersytetu Warszawskiego po raz pierwszy nawiązał łączność w oparciu o protokół IP z pracownikiem Uniwersytetu Kopenhaskiego. Gdy zainteresowanie nową usługą, Internetem, zaczęły zgłaszać pierwsze firmy, miesięczny koszt konta pozwalającego na dostęp przekraczał połowę średniej pensji.
W 2011 r. w Polsce było ponad 6,2 miliona stałych łączy szerokopasmowych oraz niecałe 3,5 miliona bezprzewodowych łączy szerokopasmowych. Około 2/3 gospodarstw domowych posiadało komputer i dostęp do Internetu, z czego ponad 80% dostęp szerokopasmowy.
Po 20 latach Internet w Polsce to nie tylko strony WWW i poczta e-mailowa – to także nauka, rozrywka, zakupy, bankowość, mapy, rozliczanie podatków i wiele, wiele innych zastosowań, które ułatwiają oraz wzbogacają życie dzięki zerom i jedynkom krążącym w sieci.
Departament Społeczeństwa Informacyjnego MAC opracował raport „Społeczeństwo informacyjne w liczbach", który prezentuje stan jego rozwoju w trzecim roku po przyjęciu przez Radę Ministrów Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013 (SRSI2013) na podstawie danych statystycznych GUS, UKE, Eurostatu, KE, COCOM oraz wyników badań zrealizowanych na zlecenie ówczesnego MSWiA wśród internautów i w urzędach administracji publicznej.
W raporcie MAiC pisze o infrastrukturze szerokopasmowego dostępu do Internetu, wyposażeniu gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i administracji w technologie teleinformatyczne, umiejętnościach obywateli, zapleczu intelektualnym dla gospodarki opartej na wiedzy oraz sektora teleinformatycznego. Zwracamy uwagę na różne aspekty wykorzystania teleinformatyki w społeczeństwie, przedsiębiorstwach i administracji publicznej. Analizuje wsparcie przez Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka obszarów, które wymagają specjalnych działań, by zapewnić zrównoważony rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce.
Raport dostępny jest tutaj
Źródło: MAiC