Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Biogazownie a wygląd wsi

Biogazownie a wygląd wsi fotolia.pl

Realizacja celów określonych w „Kierunkach rozwoju biogazowni rolniczych na lata 2010-2020” wymusiła konieczność nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Przy tej okazji dokonano uporządkowania przepisów ukierunkowanego w szczególności na uproszczenie procesu inwestycyjnego w zakresie lokalizacji budowli rolniczych.

W związku z zakazem przechowywania płynnych odchodów zwierzęcych w otwartych zbiornikach usunięto część przepisów i wprowadzając nowe standardy odległości zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce. Wynoszą one:

  1. od budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego i mieszkalnych na działkach sąsiednich – 5 m, jednak nie bliżej niż 8 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych budynkach;
  2. od magazynów środków spożywczych, a także obiektów budowlanych przetwórstwa rolno-spożywczego – 15 m;
  3. od granicy działki sąsiedniej – 4 m;
  4. od budynków magazynowych pasz i ziarna – 5 m;
  5. od silosów na zboże i pasze – 5 m;
  6. od silosów na kiszonki – 5m.

W ramach nowelizacji proponuje się w szczególności wprowadzenie przepisów określających warunki techniczne i lokalizacyjne dla – ściśle związanych z instalacją służącą do otrzymywania biogazu rolniczego - zamkniętych i otwartych zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej. Standardy odległości dotyczące zamkniętych zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej są identyczne jak zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce. Otwarte zbiorniki na produkty pofermentacyjne mają w poszczególnych kategoriach odpowiednio 25 m (nie bliżej niż 30 m od otworów okiennych i drzwiowych), 50 m, 4 m, 10 m, 5 m i 10 m.

Przewiduje się również określenie nowych standardów odległości od komór fermentacyjnych i zbiorników biogazu rolniczego, silosów na zboże i pasze o pojemności większej niż 100 ton, silosów na kiszonkę, jak również dalsze szczegółowe zmiany.

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa.

Czw., 15 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski