- Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego głęboko zaniepokojony wyraża sprzeciw wobec zamiarów Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego mających na celu likwidację Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz ich laboratoriów - czytamy w stanowisku przyjętym przez ten Konwent.
W uzasadnienie Starostowie podnoszą: "Projekt restrukturyzacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie podkarpackim przewiduje utworzenie na terenie województwa jedynie 4 stacji powiatowych oraz 5 filii w miejsce obecnie istniejących 20 stacji. Likwidacji ma ulec aż 11 stacji w regionie, tj. w: Brzozowie, Jaśle, Kolbuszowej, Lubaczowie, Łańcucie, Nisku, Przeworsku, Ropczycach, Tarnobrzegu, Ustrzykach Dolnych i w Strzyżowie. Równocześnie likwidacji mają ulec wszystkie laboratoria powiatowych stacji, w większości ostatnio zmodernizowanych przy wysokich nakładach finansowych i wyposażonych w nowoczesny sprzęt oraz posiadających akredytację.
Projekt likwidacji powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych i ich laboratoriów opracowany został bez uzgodnień z radami powiatów i starostami, co jest sprzeczne z zasadą funkcjonowania administracji zespolonej.
Likwidacja powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych stanowić będzie poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców naszych powiatów. Wydłuży się czas reagowania służ sanitarnych w sytuacji zagrożenia kryzysowego. Starosta, jako szef powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, w czasie występujących często powodzi, nie będzie w stanie szybko zorganizować służb sanitarnych, które w takich sytuacjach powinny natychmiast podjąć działania przeciepidemiologiczne (...). Poprzez likwidację stacji i laboratoriów zostanie utrudniona dostępność do statutowych działań przypisanych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, tj.: wydawanie opinii przed zezwoleniem na sprowadzanie zwłok z zagranicy, badania wody w zakładach usługowych, handlowych, produkcyjnych, kąpieliskach, basenach, itp. Ponadto osoby, chcące wykonać badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, będą musiały dojeżdżać do odległych laboratoriów niejednokrotnie ponad 100 km. Będzie to kolejna uciążliwość zarówno dla mieszkańców oraz przedsiębiorców naszych powiatów. Jak wynika z powyższego proponowana likwidacja służb sanitarno-epidemiologicznych nie opiera się na przesłankach merytorycznych.
Trudno doszukać się jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego dla zaproponowanych zmian. Nie przeprowadzono szczegółowej analizy kosztów restrukturyzacji np. transportu pracowników do odległych kontrolowanych obiektów, transportu do laboratoriów, zakupu samochodów służbowych, dodatkowego zatrudnienia kierowców, odpraw zwalnianych pracowników, itp.
W wyniku likwidacji powiatowych stacji pracę straci ponad 160 wykwalifikowanych pracowników. Bardzo wysokie koszty poniesione na szkolenia i dokształcanie kadr okaże się wydatkiem bezsensownym i zmarnowanym. Natomiast pozostałym ok. 230 pracownikom, przewidzianym do zatrudnienia w nowych stacjach, nie wskazano miejsca do wykonywania pracy. Wbrew założeniom ww. restrukturyzacji zwiększy się natomiast i tak już bardzo wysokie zatrudnienie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
Nie wyrażamy zgody, aby koszty restrukturyzacji poniosły jedynie planowane do likwidacji powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Sprzeciwiamy się obciążeniu lokalnej społeczności problemami związanymi z likwidacją powiatowych stacji. Bezzasadna likwidacja kolejnej państwowej instytucji w 11 powiatach, przyczyni się do utrudnienia funkcjonowania wielu instytucji, a tym samym do stopniowej degradacji powiatów.
Logika interwencji przewidziana w procesach restrukturyzacyjnych wymaga pracy wysoko wykwalifikowanego zespołu, świadomego podejmowanych zamierzeń, bazującego na doświadczeniach i konsultacjach.
Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego domaga się, aby procesy restrukturyzacyjne w naszym województwie prowadzone były zgodnie z wymaganymi standardami w tym zakresie.
/-/Józef Michalik
Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego
Starosta Lubaczowski"