Prezydent Katowic Piotr Uszok na podstawie doświadczeń pięciu lat funkcjonowania metropolii górnośląskiej, w formie związku międzygminnego, wyciąga generalny wniosek, iż warunkiem sprawnego i długofalowego zarządzania zadaniami metropolitalnymi jest utworzenie jednostki metropolitalnej, na prawach jednostki samorządu terytorialnego, dysponującej własnymi dochodami.
Według prezydenta Uszoka, zadaniem takiej jednostki powinno być między innymi: organizacja i zarządzanie systemem publicznego transportu zbiorowego, finansowane z dochodów własnych takiej jednostki, a nie z dotacji gmin oraz zarządzanie drogami krajowymi w miastach na prawach powiatu, także finansowane z dochodów własnych metropolii, a nie na podstawie porozumień. W związku z tym, że znaczna część zadań stanowi obecnie zadania własne samorządu, to winny być one przeniesione na poziom metropolitalny wraz z funduszami na ich finansowanie.
Związki komunalne nie są w stanie rozwiązywać problemów metropolii w sposób długofalowy, uważa prezydent Uszok. Wieloletnie finansowanie dużych projektów jest utrudnione, ponieważ dochody związku opierają się na corocznych dotacjach gmin, a nie na dochodach własnych. Problemy finansowe jednej z gmin powodują problemy finansowe związku. Barierami dla związków przy pozyskiwaniu funduszy unijnych są wymogi środowiskowe przy realizacji projektów infrastrukturalnych. Zamówienia publiczne, to najbardziej newralgiczny obszar w realizacji projektów unijnych, zagrożony pojawieniem się nieprawidłowości, skutkujących istotnymi korektami finansowymi.
Źródło: Prezentacja doświadczeń "Metropolii Silesia" Górnośląskiego Związku Metrpolitalnego, Warszawa, MRR, 2012.02.16