Kryzys finansowy w strefie euro i przygotowany pakt fiskalny oraz zadeklarowany przez rząd finansowy udział Polski, kraju będącego poza strefą euro, w "ratowaniu euro" stały się swego czasu ważnym tematem debaty politycznej w Polsce. Poglądów związanych z tymi sprawami dotyczył sondaż TNS OBOP przeprowadzony w dniach 19-23.01.2012 r., a więc jeszcze przed ostatnim szczytem w Brukseli.
Co wynika z przeprowadzonego sondażu?
Większość Polaków (56%) uznaje członkostwo Polski w UE za coś dobrego. Nieznacznie większe grono (59%) ocenia, że Polska dała sobie dobrze radę z pełnieniem prezydencji w UE, a porównanie tych ocen z przewidywaniami badanych sprzed roku (z lutego 2011) pokazuje, że dzisiejsze oceny są nieco lepsze niż oczekiwania.
Na pytanie o „dokładanie się" Polski do rozwiązania problemów finansowych UE, 36% odpowiada, że „dokładamy tyle, ile powinniśmy", 15%, że „za dużo", a 34% - że w ogóle nie powinniśmy się dokładać". Ci, którzy uważają, że kraje Europy nie liczą się z Polską tak „jak należy" wyraźnie przeważają (53%) nad tymi, którzy uważają, że się z nami liczą (37%). Jednocześnie większość badanych (53%) ocenia dobrze starania rządu polskiego o zapewnienie Polsce odpowiedniego znaczenia w Europie.
Pełna treść raportu dostępna jest na stronach TNS OBOP
Źródło: TNS OBOP