Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Postępowanie skargowo-wnioskowe nie jest sprawą sądu administracyjnego

Postępowanie skargowo-wnioskowe nie jest sprawą sądu administracyjnego fotolia.pl

WSA w Gliwicach: skarga na działanie organu jednostki samorządu terytorialnego o przeznaczeniu wyrażonym przepisami k.p.a., nie może trafić do sądu administracyjnego.

Do WSA wpłynęło pismo z wnioskiem o rozpoznanie skargi mieszkańca miasta na uchwałę rady, która rozpoznała skargę na działanie prezydenta. Skarżący zarzucił organowi wykonawczemu miasta nieuprawnioną odmowę udostępnienia dokumentacji geodezyjnej. Przed rozpoznaniem wniosku, Sąd miał jednak obowiązek zweryfikowania swojej właściwości, w wyniku czego skarga została odrzucona. Przyczyną była odmienność skarg na działanie danego organu w stosunku do skarg na wydane akty, decyzje czy postanowienia, w stosunku do skarg powszechnych przewidzianych mocą przepisów k.p.a. (art. 227).

W świetle przepisów, przeznaczeniem skargi tego rodzaju jest umożliwienie zwalczania zaniedbań lub nienależytego wykonywania zadań przez właściwe organy albo ich pracowników, naruszeń praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłego lub biurokratycznego załatwiania spraw. Istotą skargi jest zatem ochrona interesu jednostki mającej prawo do należytego załatwienia jej spraw. Orzecznictwo statuuje jednak, że w sprawach dotyczących postępowania skargowego tego rodzaju, nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Tym samym, zostaje ona odrzucona. Ma to związek m.in. z właściwością sądów administracyjnych, a także tym, że postępowanie skargowo-wnioskowe nie kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. Jako jednoinstancyjnemu postępowaniu o uproszczonym charakterze, nie sposób nadać mu przymiotów postępowania odwoławczego zapoczątkowanych ostateczną decyzją administracyjną.

Orzeczenie tłumaczy różnice pomiędzy desygnatami pojęcia "skarga", które w administracyjnoprawnej praktyce ma niejedno znaczenie. Świadomość odrębnej natury skargi stanowiącej w gruncie rzeczy wewnętrzną sprawę organu i skargi na akt organu administracji publicznej, może pomóc w przyjęciu właściwej strategii ochrony swoich praw.

Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 16 września 2024 r. (sygn. II SA/Gl 1066/24) - orzeczenie nieprawomocne

Źródło: CBOSA 

Wt., 24 Wrz. 2024 0 Komentarzy
Piotr Majoch
Redaktor Piotr Majoch