W najnowszym numerze Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, m.in.:
Miażdżące opinie dla projektu ustawy o dochodach JST. Zaproponowane rozwiązania nie uwzględniają mechanizmu zapewniającego optymalne pokrycie potrzeb wydatkowych – pisze Anna Zawadzka, skarbnik Wołowa. – Przedstawione skutki finansowe są znacząco poniżej uzasadnionych oczekiwań samorządów i składanych wcześniej zapewnień – uważa Mariusz Konopka, skarbnik Tarnowskich Gór.
Opinie polskich radnych na tle ich europejskich kolegów. Co na różne tematy sądzą radni z Polski, a co radni z Europy? Sprawdził to prof. Paweł Swianiewicz we współpracy z dwójką badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu sondażowym w 26 krajach udział wzięło 34 tys. respondentów.
Mieszkańcy nie stracą na skróceniu czasu pracy urzędników. Współczesne doświadczenia francuskie pokazują, że efektywność pracownicza rośnie, kiedy pracownik jest wypoczęty –mówi w dużym wywiadzie Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka, który od września skrócił godziny pracy włocławskich urzędników.
Pozorny outsourcing w szpitalach samorządowych. Etatowi pracownicy medyczni świadczą opiekę zdrowotną we własnym miejscu pracy, ale w dodatkowym czasie i z tytułu kontraktów podpisywanych z podmiotami zewnętrznymi. Narażają w ten sposób bezpieczeństwo własne i pacjentów – ujawnia NIK.
Od demokracji lokalnej do demokracji codziennej. W poprzednich latach frekwencja wyborcza w Polsce utrzymywała się na niskim poziomie. Najczęściej głosowały osoby wykształcone z większych miejscowości. Ta zależność nie działała jednak w przypadku wyborów samorządowych, gdzie w zasadzie frekwencja była wyższa w mniejszych ośrodkach. Dlaczego tak się dzieje? Problem analizuje dr hab. Przemysław Sadura, profesor UW, szef Katedry Polityki na Wydziale Socjologii.
Czy podatek minimalny na pewno nie dotyczy spółek komunalnych? Podatek minimalny jako nowe obciążenie publicznoprawne pierwszy raz będzie opłacany za rok 2024. Ustawodawca przewidział kilka wyłączeń z obowiązku jego zapłaty m.in. dla spółek prowadzących gospodarkę komunalną.
Przesadzenie drzewa na działce jako forma jego usunięcia. W zakresie pojęcia „usunięcie drzew” mieści się również ich przesadzenie, ponieważ usunięcie drzewa oznacza zarówno jego całkowite zniszczenie, jak i naruszenie jego żywotności poprzez przesadzenie.
Dyżury w przedszkolach bez podstawy prawnej? Zdaniem MEN prawo oświatowe nie zakazuje rotacji dzieci między placówkami przedszkolnymi w trakcie wakacji, ale jednocześnie nie nakazuje organowi prowadzącemu wyznaczania przedszkoli dyżurujących. Czy gminy mają więc podstawę prawną dla organizowania takich dyżurów?
Regulamin wynagradzania w urzędzie. Regulamin wynagradzania, zgodnie z przepisami art. 9 kodeksu pracy, stanowi źródło prawa pracy. Jego postanowienia nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy kodeksu oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. O czym jeszcze należy pamiętać przygotowując taki dokument?
Organ podatkowy wiąże ewidencja gruntów i budynków. Ewidencja gruntów i budynków stanowi rejestr publiczny wiążący co do zasady organy podatkowe. Zatem skoro w ewidencji budynek został określony jako biurowy, to organy podatkowe są takimi zapisami związane, nawet jeśli w rzeczywistości budynek pełni też inne funkcje.
Regulaminy targowisk – problemy prawne. W treści uchwał wciąż pojawia się szereg błędów i wątpliwej wartości „pomysłów racjonalizatorskich”. Analizujemy najczęstsze uchybienia.
Nazwa ulicy nie dla każdego. Ustawa zakazuje upamiętniania osób symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Bez znaczenia jest, że działalność takich osób mogła przyczynić się do powstania lokalnych zakładów.
Jak prawidłowo uregulować usługi sąsiedzkie w uchwale. Od listopada 2023 r. w ramach pomocy społecznej obowiązują przepisy umożliwiające gminie świadczenie tzw. usług sąsiedzkich. Nowe regulacje mogą sprawiać problemy w zakresie prawidłowej realizacji upoważnień ustawowych.
Zmiany w gospodarce leśnej. Ministerstwo Klimatu przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Mają zostać usunięte uchybienia wskazane w wyroku TSUE z 2 marca 2023 r. dotyczące sądowej kontroli planów urządzenia lasu. Zmiany dotyczą także procedury sporządzania uproszczonych planów urządzenia lasów oraz pozyskiwania drewna.
Kraków szuka sposobów na wandali. Miasto rusza z akcją edukacyjną. Dbaj o swój dom, swoją dzielnicę, swoje miasto – takimi hasłami zachęca mieszkańców do szanowania przestrzeni, z której korzystają wszyscy.
Stara elektrownia, nowa moc. Zabytkowa elektrownia w Wołominie znów daje energię. Od jesieni 2023 r. w zrewitalizowanym budynku działa miejskie centrum aktywności.