Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świetna inicjatywa. Apel o otwarte treści naukowe

Świetna inicjatywa. Apel o otwarte treści naukowe fotolia.pl

Polskie wyniki badań i treści edukacyjnych często są niedostępne, nawet jeśli wytworzone zostały za pieniądze podatników Wiedza jest towarem czy dobrem publiczny? Czy autor publikacji naukowych jest zawsze posiadaczem całości praw własności intelektualnej?

Szeroki dostęp do wiedzy jest kluczowym elementem warunkującym rozwój współczesnych społeczeństw i ich miejsce w układzie globalnym. Szczególnie w nauce, dostęp do opublikowanych wyników zrealizowanych badań ma podstawowe znaczenie dla tempa dalszego rozwoju danej dziedziny.

Wyniki badań finansowanych ze środków publicznych powinny być dostępne publicznie bez ograniczeń. Na całym świecie instytucje finansujące badania wprowadzają w ostatnich latach tzw. mandat otwarty – wymóg, aby publikacje prezentujące wyniki tych badań były bezpłatnie dostępne w sieci Internet.

W internecie został opublikowany stosowny apel, w którym jego sygnatariusze zwracają się do wszystkich polskich instytucji finansujących naukę, w tym MNiSW, NCBiR i NCN, o wprowadzenie wymogu otwartości oraz zapewnienie technicznych, ekonomicznych i prawnych warunków jego realizacji w odniesieniu do publikacji stanowiących polski dorobek naukowy.

Przegląd sposobów wdrażania otwartego dostępu do treści naukowych i propozycje implementacji tego modelu w Polsce zostały przedstawione w przygotowanej na zamówienie MNiSW ekspertyzie "Wdrożenie otwartego dostępu do treści naukowych i edukacyjnych".

Każdy internauta może również wyrazić swoje poparcie dla wprowadzenia Mandatu Otwartego. Apel do instytucji finansujących naukę w Polsce znajduje się na stronie www.otwartymandat.pl

Źródło: www.otwartymandat.pl / www.internetnawsi.pl 

Komentarz DWW: Bardzo podoba nam się ten apel i jednocześnie przy tej okazji proponujemy, aby powstał jeden ogólnodostępny Internetowy Bank Wiedzy gromadzący tego typu publikacje. Ponadto uważamy także, że tego typu rozwiązanie należałoby poszerzyć także o wszystkie inne "produkty" jakie powstają w ramach różnego typu projektów finansowanych ze środków publicznych (w tym unijnych i nie tylko). W naszej ocenie taki dobrze skatalogowany Internetowy Bank Wiedzy może stać się fantastycznym źródłem informacji, z którego moglibyśmy wszyscy czerpać same korzyści.

 

 

Pt., 17 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka