Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ujawnianie odrębnych majątków małżonków poczeka na dodatkowe opinie ekspertów

Ujawnianie odrębnych majątków małżonków poczeka na dodatkowe opinie ekspertów fotolia.pl

Projekt ustawy dotyczący ujawniania majątków małżonków osób pełniących funkcje publiczne poczeka na opinie sejmowych legislatorów. Tak zdecydowała podkomisja zajmująca się sprawą.

W czwartek 9 maja zebrała się, po raz drugi, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 155 i 156). Posiedzenie było dosyć krótkie.

Jak poinformował poseł Artur Łącki, wobec sygnałów docierających od zainteresowanych organizacji oraz prośby sejmowych legislatorów podkomisja wystąpi do Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji o pogłębione opinie i analizy przedstawionych propozycji legislacyjnych.

Sprawę krótko skomentowała ekspert BEiOSR, która przyznała, że już wstępnie projekty ustaw budzą wątpliwości jeśli chodzi o konstytucyjne prawa do prywatności, autonomii informacyjnej oraz ochrony danych osobowych. Wątpliwości budzi przede wszystkim fakt ujawniania majątku współmałżonka pod rygorem odpowiedzialności karnej. Stąd potrzeba wydania pogłębionych opinii.

Podkomisja ustaliła jednocześnie, że projektem wiodącym będzie druk nr 155. Opinia ma objąć również ewentualne poprawki, które mogą wynikać z projektu w druku nr 156.

Przypomnijmy, że celem obu projektów ustaw jest zwiększenie jawności dotyczących majątków polityków i osób pełniących funkcje w spółkach Skarbu Państwa. Głównym założeniem druku nr 155, który złożyła Platforma Obywatelska i który ogólnie popiera Rada Ministrów, jest obowiązek ujawniania majątków odrębnych małżonków przez osoby pełniące główne funkcje w państwie oraz członków organów wykonawczych w samorządach. Korporacje samorządowe wyrażają głęboki sceptycyzm w stosunku do tego pomysłu. Liczne uwagi przedstawiono w pisemnych opiniach Związku Powiatów Polskich, a przedstawiciele organizacji samorządowych wyrażali swoje wątpliwości podczas posiedzeń komisji i podkomisji zajmujących się projektami, o czym pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Pt., 10 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński