Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

IV Wodny Okrągły Stół we Wrocławiu: Woda w rolnictwie – szanse i zagrożenia

IV Wodny Okrągły Stół we Wrocławiu: Woda w rolnictwie – szanse i zagrożenia fot.pixabay

24 kwietnia br.  eksperci i ekspertki specjalizujący się w tematyce gospodarowania wodą obradować będą przy okrągłym stole na tematy związane z wodą w rolnictwie. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo.

Eksperci od dawna alarmują o pogarszającej się sytuacji polskiego rolnictwa, które obok leśnictwa jest głównym użytkownikiem ziemi w Polsce. Choć suma opadów w ciągu ostatnich lat waha się nieznacznie, zmianie ulega ich charakter – występują rzadziej, są intensywniejsze i przeplatane okresami suszy. Istniejący kryzys rolny pogłębia brak odpowiednich regulacji, niemożność spełnienia ambitnych planów Unii Europejskiej oraz brak spójności polityki krajowej z unijną. Świadomość wyzwań związanych z wykorzystywaniem wody jest relatywnie niska. Władza ma świadomość wyzwań, ale brakuje narzędzi i planu na rozwiązanie tych problemów.

Think tank Open Eyes Economy HUB (OEES HUB) już od kilku lat spotyka się w eksperckim gronie, aby rozmawiać o problemach dotyczących wody i przedstawiać rozwiązania. Szara strefa poborów, zasoby podziemne, degradacja gleb, eutrofizacja jezior i Bałtyku, stan torfowisk, zaostrzające się nastroje społeczne – między innymi do tych problemów odniosą się zaproszeni naukowcy i przedstawiciele administracji podczas czwartej już edycji Wodnego Okrągłego Stołu. Dyskusje podzielone będą na 3 części: zasoby wodne, jakość wód, trendy i wyzwania. Udział w obradach wezmą m.in.:

  • Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą;
  • Ilona Biedroń – Fundacja Zdrowa Rzeka
  • Zbigniew Kundzewicz – Wiceprzewodniczący Rady Programowej Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia;
  • Tomasz Okruszko – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
  • Ewa Szalińska van Overdijk – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie;
  • Tamara Tokarczyk – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie;
  • Jan Żelazo – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; redaktor „Gospodarka Wodna”; Naczelna Organizacja Techniczna w Warszawie.

Wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić obrady IV Wodnego Okrągłego Stołu na żywo w internecie. Aby otrzymać link do transmisji, wystarczy bezpłatnie zarejestrować się na stronie: watercity.com.pl 

Po wydarzeniu powstanie publikacja z rekomendacjami ekspertów i ekspertek odnośnie kierunków zmian. Z wnioskami z poprzednich edycji można zapoznać się na stronie: watercity.com.pl.

Organizatorem IV Wodnego Okrągłego Stołu jest ruch Open Eyes Economy (projekty Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej) i Miasto Wrocław, a współorganizatorami Politechnika Wrocławska i MPWiK Wrocław.

Inicjatywa jest wydarzeniem poprzedzającym Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia, którego szósta edycja odbędzie się w dniach 15-16 października 2024 roku.

Dziennik Warto Wiedzieć objął patronatem medialnym to wydarzenie.

Pon., 22 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska