Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Nowosądecki - Kraina różnorodności...

Warto zobaczyć: Powiat Nowosądecki - Kraina różnorodności... fot. Archiwum Powiatu Nowosądeckiego

Sądecczyzna, Sądeckie, czy Powiat Nowosądecki, nie ważne jakiej nazwy użyjemy, bo na myśli zawsze będziemy mieli jedno… region bogaty w atrakcje turystyczne, wody mineralne i niepowtarzalną przyrodę.

Sądecczyzna to kraina różnorodności, gościnnych ludzi i niezliczonych turystycznych szlaków. Malowniczy krajobraz z kotlinami, rzekami i dolinami sprawia, że chce się tutaj wracać. Jest to region bogaty kulturowo, a zachowanie tradycji ma dla mieszkańców wielką wartość. Wpływy różnych grup etnicznych: Lachów i Górali Sądeckich, Pogórzan, Łemków, Żydów, Niemców Galicyjskich i Cyganów Karpackich tworzą barwny obraz przeplatających się kultur i przejawiają w różnych dziedzinach życia, m.in. folklorze, budownictwie, stroju. Dziedzictwo Sądecczyzny widać na szlakach tematycznych, tj. Szlaku Architektury Drewnianej, Małopolskim Szlaku Ogrodów, Małopolskim Szlaku Owocowym, czy Małopolskim Szlaku Winnym.

Źródło: Archiwum Powiatu Nowosądeckiego


Wypoczywać aktywnie na Sądecczyźnie można na wiele sposobów. Turyści mogą skorzystać z atrakcji takich jak spływy tratwami, kajakowe oraz pontonami np. rzeką Poprad. Latem baseny, kąpieliska oraz parki linowe są pełne gości. Pasma Beskidów przyciągają malowniczym ukształtowaniem terenu, dobrze opisanymi trasami i obecnością wyciągów. Prócz przemierzania licznych górskich szlaków, doskonałym pomysłem na zwiedzanie Sądecczyzny jest podróż rowerem kilometrami przepięknych tras rowerowych takich jak: EuroVelo11, VeloMałopolska, VeloDunajec, VeloNatura, AquaVelo, Karpacki Szlak Rowerowy.

Źródło: Archiwum Powiatu Nowosądeckiego


Sądecczyzna urzeka również z lotu ptaka, a obrazy zielonych przestrzeni można podziwiać w trakcie lotów tzw. awionetkami, lotów na paralotni, ale także z platform i wież widokowych. Łowcy widoków oraz fani zjawiska zwanego morzem mgieł łapią kadry z Platformy na Woli Kroguleckiej, wieży widokowej w Krynicy Zdroju oraz wież na Eliaszówce i Radziejowej, czyli najwyższym szczycie Beskidu Sądeckiego.

Źródło: Archiwum Powiatu Nowosądeckiego

Zielone płuca regionu to Popradzki Park Krajobrazowy. Skrywa on 13 rezerwatów przyrody oraz blisko 130 pomników przyrody. Dzieci z radością odnajdą się Rogasiowym Szlaku. Lasy, które zajmują ponad 43% obszaru ziemi sadeckiej obfitują w różne osobliwości przyrody jak ostańce skalne, jaskinie, młaki i mofety, czyli chłodne wyziewy wulkaniczne np. w Złockiem i Tyliczu. Z kolei Bobrowisko w Starym Sączu jest przykładem ścieżki edukacyjnej z niezwykle ciekawą infrastrukturą.

Źródło: Archiwum Powiatu Nowosądeckiego


Sądeckie lasy skrywają także ponad 150 źródeł wód mineralnych, a uzdrowiska w Krynicy-Zdroju, Muszynie, Piwnicznej- Zdroju oraz Żegiestowie-Zdroju leczą ciało i duszę. Ocenia się, że w Dolinie Popradu znajdują się najbogatsze na świecie złoża magnezowych wód mineralnych.

Źródło: Archiwum Powiatu Nowosądeckiego

Koneserów tradycyjnych smaków zachwycą miody i produkty pszczele, maliny, jabłka, trunki i produkty z lokalnych winnic, zamknięte w słoikach skarby leśnego runa, a nade wszystko sądeckie lody wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.
Wśród ogromu ofert noclegowych aż trudno zdecydować gdzie się zatrzymać. Obok luksusowych hoteli i nowoczesnych pensjonatów, coraz większą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne i klimatycznie urządzone domki. Na spędzenie w nich urlopu decydują się podróżnicy spragnieni ciszy, bliskości przyrody i prawdziwego pozamiejskiego życia. I właśnie tu, na Sądecczyźnie, to wszystko znajdują.

 - Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Sądecczyzny, bo tylko tutaj tak pięknie przeplatają się ze sobą niezliczone turystyczne szlaki i malownicze krajobrazy. Atrakcje czekają nie tylko na miłośników górskich wędrówek, ale również na  zwolenników sportów wodnych, rowerowych i jeździectwa, a zimą także narciarstwa. Nasz powiat słynie z gościnności, doskonałej kuchni oraz bogactwa wód mineralnych. Jest to region bogaty kulturowo, a zachowanie tradycji ma dla mieszkańców wielką wartość. Raz jeszcze gorąco zachęcam Państwa do przyjazdu w nasze piękne strony, życząc niezapomnianych wrażeń z pobytu. Niech plany poznawania sądeckich atrakcji, szlaków i smaków zamienią się we wspomnienia oraz potrzebę, by na Sądecczyznę powracać i na nowo ją odkrywać - mówi Marek Kwiatkowski, Starosta Nowosądecki.

Źródło: Archiwum Powiatu Nowosądeckiego

Wt., 9 Kw. 2024 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska