Komisja Europejska zaproponowała ponad 120 zmian w celu uproszczenia przepisów dotyczących funduszy UE dla samorządów, przedsiębiorstw i innych beneficjentów. Propozycje przedstawiono w „Planie uproszczenia wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020”, jednak czy Parlament Europejski i państwa członkowskie są gotowe, aby zmniejszyć obciążenia administracyjne spoczywające na beneficjentach funduszy UE?
„Dokonano uproszczenia w każdej z propozycji tematycznych dla kolejnych WRF”, twierdzi Janusz Lewandowski, komisarz odpowiedzialny za programowanie finansowe i budżet. „Unijne fundusze mogą odegrać kluczową rolę w naszym dążeniu do trwałego wzrostu gospodarczego dzięki zapewnieniu dodatkowych środków finansowych dla przedsiębiorstw, władz regionalnych i naukowców. Chcieliśmy sprawić, aby dostęp do tych środków był bardziej przyjazny dla użytkowników, tak aby beneficjenci nie gubili się w gąszczu przepisów”.
Przepisy UE uzupełnione są jednak często dodatkowymi przepisami na szczeblu krajowym. W związku z tym działania na szczeblu UE mogą być skuteczne jedynie wtedy, gdy będą im towarzyszyły podobne wysiłki na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Dlatego też Komisja ma nadzieję, że ustawodawcy w Parlamencie Europejskim, w Radzie, jak również w państwach członkowskich uznają uproszczenie przepisów za kwestię kluczową.
Komisja deklaruje dziś swoją gotowość do występowania w obronie planu uproszczenia oraz determinację do podjęcia działań ostrzegających, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
Przykłady uproszczenia dostępu do finansowania
- zakup maszyn w szkołach zawodowych sfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ta sama szkoła otrzymała dotację na opracowywanie programów nauczania z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mimo że obie inwestycje były niezbędne do wprowadzenia nowego programu nauczania, szkoła musiała wypełnić wymagane formalności dwukrotnie. Dzięki naszemu wnioskowi łatwiej będzie można połączyć środki pochodzące z dwóch funduszy, a tym samym szkoła będzie musiała wypełniać formalności tylko raz, co z kolei umożliwi przeznaczenie większej ilości czasu na dodatkowe kształcenie uczniów;
- według obecnie obowiązujących przepisów dokumenty dotyczące projektów współfinansowanych przez UE w ramach polityki spójności należy przechowywać przez okres do 10 lat. W przypadku niektórych projektów czas przechowywania dokumentacji może wynieść 15 lat. Nowe przepisy pozwolą zmniejszyć ten okres do 5 lat. Skutki tego uproszczenia są szczególnie istotne dla mniejszych beneficjentów, takich jak organizacje pozarządowe i MŚP;
- obecnie nie istnieją żadne ograniczenia co do liczby kontroli, którym można poddać dany projekt. Niektórzy beneficjenci EFRR mogą być kontrolowani kilka razy w roku przez krajowy organ kontroli lub Komisję, co jest dość czasochłonne. W związku z tym w kolejnym okresie Komisja proponuje lepsze skoordynowanie z krajowymi organami kontroli. Projekty o wartości poniżej 100 000 EUR będą kontrolowane najwyżej raz w czasie realizacji całego projektu, natomiast większe projekty będą poddawane kontroli nie częściej niż raz w roku;
- w obszarze „Badania naukowe” uzyskanie dotacji trwa przeciętnie 350 dni. Komisja proponuje, aby okres ten zmniejszyć o jedną trzecią (100 dni);
- beneficjent EFS musiał przechowywać bilety autobusowe uczestników szkolenia w celu uzasadnienia wydatków poniesionych w związku z projektem. Niestety po pewnym czasie druk na biletach wyblakł, tak że niemożliwe było udowodnienie poniesionych wydatków. W przyszłości możliwe będzie stosowanie ryczałtu w dużo większym zakresie, więc np. przechowywanie biletów w ogóle nie będzie konieczne. Należy się bowiem skupić na jakości i wynikach projektów.
Przy opracowywaniu wniosków Komisja dokonała oceny funkcjonowania istniejących instrumentów i programów w zakresie wydatków oraz przeprowadziła szeroko zakrojone konsultacje z obywatelami i zainteresowanymi stronami w celu opracowania takich instrumentów i programów, które najlepiej odpowiadałyby ich potrzebom i trybom działania.
Pełny tekst komunikatu „Plan uproszczenia wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020” dostępny jest tutaj.
Źródło: Serwis prasowy Komisji Europejskiej