Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

E-doręczenia po czytaniu w Komisji Sejmowej

E-doręczenia po czytaniu w Komisji Sejmowej fotolia.pl

11 grudnia br. odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Główną zmianą zgłoszoną w projekcie jest przesuniecie terminu wdrożenia e-doręczeń dla podmiotów zobowiązanych na dzień nie wcześniejszy niż 30 marca 2024 r. i nie późniejszy niż 1 stycznia 2025 r. – termin zostanie ogłoszony komunikatem.

Podczas posiedzenia poruszane były następujące kwestie. Brak gotowości technicznej operatora wyznaczonego, który stanowi najważniejszy problem jeżeli chodzi o konieczność przedłużenia terminu wdrożenia e-doręczeń. Brak konkurencyjności modelu doręczeń – Poczta Polska uzyskała monopol na świadczenie usług PURDE i PUH. Brakuje uzasadnienia dla pobierania tak wysokiej opłaty przez operatora wyznaczonego za usługę PURDE. Usługa ta świadczona jest wyłącznie elektronicznie. Nie do końca jest zrozumiałe dlaczego e-usługa, która dotychczas była świadczona za darmo była świadczona odpłatnie przez Pocztę Polską. Stąd też propozycja, aby w kolejnej nowelizacji usługa PURDE została przejęta przez administrację państwową i aby usługa ta była bezpłatna.

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, wskazywali brak gotowości podmiotów zobowiązanych do wdrożenia e-doręczeń. W mniejszych urzędach nie ma nadal elektronicznego obiegu dokumentów, stąd też nie wszyscy zdążą przyłączyć się do systemu, w terminie wynikającym z komunikatu (30.12.2023 r.)

Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zgłosił poprawkę dotyczącą wykreślenia art. 158 ust. 2 ustawy o doręczeniach elektronicznych, z uwagi na podmioty, które już zdążyły założyć ADE i go aktywować. Wykreślenie ma spowodować, brak konieczności stosowania obowiązków wynikających z ustawy o doręczeniach elektronicznych, do czasu zaistnienia obowiązków, w dacie wynikającej z nowego komunikatu MC, który zostanie dopiero wydany.

Projekt ustawy został skierowany do dalszych prac.

Wt., 12 Gr. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek