Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Doręczenia elektroniczne w pytaniach i odpowiedziach (cz. 3)

Doręczenia elektroniczne w pytaniach i odpowiedziach (cz. 3) fotolia.pl

Kontynuujemy serię dotyczącą odpowiedzi na pytania dotyczące wdrażania e-doręczeń w samorządach.

Pytanie: Czy aby utworzyć skrzynkę w środowisku testowym należy posłużyć się oficjalnymi danymi podmiotu? Czy to spowoduje, że będą wpływać korespondencje na skrzynkę?

Odpowiedź: Przy założeniu skrzynki w środowisku testowym (które udostępnia Ministerstwo Cyfryzacji) posługujemy się oficjalnymi danymi podmiotu. Testy nie spowodują utworzenia skrzynki do edoręczeń. Trzeba będzie ją stworzyć w normalnym trybie i aktywować. Testy służą, jak sama nazwa wskazuje, testowaniu nowej usługi i dają możliwość wcześniejszego zapoznania się z nią. Adres do doręczeń elektronicznych podmiotu, który tylko testuje edoręczenia nie będzie widoczny w Bazie Adresów Elektronicznych.

Pytanie: Czy można zażądać doręczenia korespondencji w formie tradycyjnej (pocztą) w przypadku posiadania adresu do e-doręczeń - przez osobę fizyczną?

Odpowiedź: Założenie przez osobę fizyczną skrzynki do edoręczeń powoduje automatyczne doręczanie korespondencji na ten adres. Nie można mieć skrzynki i zażądać doręczenia tradycyjnego. Natomiast obywatel może zrezygnować z posiadania ADE.

Podmioty niepubliczne mogą, co do zasady, zrezygnować z adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, co skutkuje jego wykreśleniem z tej bazy. Wprawdzie ustawodawca nie przewidział, że rezygnacja powoduje wycofanie ww. żądania, ale podmioty publiczne nie będą już doręczać korespondencji na ten adres, ponieważ nie będzie to możliwe wobec jego braku w bazie adresów elektronicznych.

Pytanie: Czy stowarzyszenia też muszą zakładać skrzynkę e-doręczeń?

Odpowiedź: Stowarzyszenie wpisane do rejestru stowarzyszeń nie będzie miało takiego obowiązku. Natomiast stowarzyszenie, które jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i jest wpisane do KRS, będzie musiało posiadać skrzynkę do e-doręczeń, tak samo jak przedsiębiorca, w terminie, który wynika z ustawy. Szczegółowy harmonogram, można pomocniczo sprawdzić, na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Pytanie: Czy e-doręczenia będą w mObywatelu?

Odpowiedź: Na razie, ta funkcja nie jest dostępna, ale być może w przyszłości Ministerstwo Cyfryzacji zdecyduje się na dopisanie tej funkcjonalności do aplikacji mObywatel.

Pytanie: Od kiedy są wywoływane skutki prawne od momentu założenia skrzynki czy od momentu aktywacji skrzynki? W którym momencie adres podmiotu publicznego zostaje wpisany do BAE?

Odpowiedź: Skutki prawne dla edoręczeń wywoływane są od momentu aktywacji skrzynki. W celu rozpoczęcia korzystania z publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego konieczna jest aktywacja skrzynki. Aktywacja jest możliwa tylko poprzez aplikację e-Doręczenia, przez właściciela adresu do doręczeń elektronicznych lub wskazanego we wniosku administratora skrzynki doręczeń. 

Adres do doręczeń elektronicznych pojawi się w Bazie Adresów Elektronicznych dopiero w momencie aktywacji skrzynki.

Pt., 27 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek