Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy powiat może udzielić gminie pomocy finansowej z przeznaczeniem na pomoc pogorzelcom?

Czy powiat może udzielić gminie pomocy finansowej z przeznaczeniem na pomoc pogorzelcom? fotolia.pl

W gminie w wyniku pożaru ucierpiał dom dwurodzinny. Zamiarem powiatu było udzielenie pomocy finansowej pogorzelcom. Rada powiatu podjęła uchwałę o udzieleniu dotacji celowej gminie w celu pomocy pogorzelcom.

Czy powiat może udzielić takiej pomocy bezpośrednio pogorzelcom?

Czy takiej pomocy może udzielić gmina poprzez GOPS?

Czy w uchwale o udzieleniu pomocy finansowej gminie rada powiatu musi wskazać procentowy podział pomiędzy zainteresowanych pogorzelców?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie wykluczyła możliwość sfinansowania bezpośrednio z budżetu powiatu zasiłku celowego dla poszkodowanych w wyniku pożaru.

Zgodnie z art. 39 ustawy o pomocy społecznej w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może być przyznany zasiłek celowy, którego przeznaczenie stanowi pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, ogrzewania, w tym opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu. Z kolei art. 40 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że zasiłek celowy może być przyznany również osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego.

Co istotne, na mocy art. 17 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o pomocy społecznej zadania polegające na przyznawaniu i wypłacie zasiłku celowego, jak również zasiłku celowego związanego z wystąpieniem zdarzenia losowego realizowane są przez jednostki samorządu terytorialnego stopnia gminnego.

Oznacza to, że powiat nie może takiego zasiłku przyznać i go finansować.

W zakresie możliwości udzielania przez powiaty pomocy innym JST (w tym pomocy finansowej), RIO zwróciła uwagę na art. 220 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Przepis ten stanowi, że udzielenie pomocy finansowej przyjmuje postać dotacji celowej, której podstawę stanowi umowa, a upoważnienie do jej zawarcia, zgodnie z art. 7a ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym, stwarza uchwała rady powiatu.

Ustawodawca nie określił szczegółowych wymagań stawianych uchwale w sprawie udzielenia pomocy finansowej innej JST, jednakże treść uchwały powinna umożliwiać jej wykorzystanie zgodnie z celem, na który dotacja ma zostać przyznana.

W przypadku uchwał w sprawie pomocy dla osób potrzebujących należy zapewnić zachowanie wymogów przewidzianych w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych.

Szczegółowe postanowienia pomiędzy dotującym a dotowanym powinny zostać określone w umowie między stronami, umożliwiając rozliczenie udzielonej dotacji celowej, zgodnie z art. 250 ustawy o finansach publicznych.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z 02.10.2023 r., znak: K.43.49.2023

Źródło: bip.szczecin.rio.gov.pl 

Sob., 21 Prn. 2023 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak