W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw. Z perspektywy samorządów najważniejszą częścią jest art. 4 nowelizujący ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie z dodawanym do ustawy „dochodowej” art. 70o w roku 2023 jednostki samorządu terytorialnego w celu wsparcia realizacji zadań otrzymują z budżetu państwa dodatkowe dochody w łącznej wysokości 14 083 303 tys. zł z tytułu subwencji ogólnej.
Zgodnie z wprowadzanymi przepisami wszystkie samorządy będą partycypować w kwocie 7,5 mld zł, która zostanie podzielona między poszczególne jst proporcjonalnie do wysokości dochodów w roku 2023 z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. Kolejne 3,5 miliarda ma trafić do gmin, powiatów i województw, w których dochody, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, są niższe od 110% średnich dochodów odpowiednio wszystkich gmin, powiatów i województw, w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju. Dwa miliardy złotych trafią natomiast do trzech wyszczególnionych kategorii gmin. Pozostała kwota przekazywana samorządom dotyczy wydatków „nauczycielskich”.
Wprowadzane przepisy zawierają odpowiednie algorytmy i limity, które zdecydują o konkretnych kwotach dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy przesądzają też, że środki te mogą zostać przekazane przez ministra finansów w ratach.
Co ważne, miastom na prawach powiatu dochody z tej puli będą wyliczone jak dla gmin i powiatów, z każdej z części ustalonej odpowiednio dla gmin i powiatów.
Do przeliczników podziału pieniędzy przyjmuje się liczbę mieszkańców według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r.
W załączeniu do niniejszego artykułu załączamy wyciąg z ustawy dotyczący rozdziału opisywanych środków, opracowany przez Dział Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich.