Koniec pierwszego dnia obrad Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które w tym roku gości w Karpaczu, upłynął pod znakiem ceremonii wręczenia nagród dla laureatów 20. edycji Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu. 3 powiaty i 1 miasto na prawach powiatu odebrały tytuł Dobry Polski Samorząd, a 32 powiaty i 9 miast na prawach powiatu – tytuł Laureata Rankingu. W trakcie ceremonii uhonorowani zostali również zdobywcy tytułów Super Powiat i Super Miasto.
Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich od 2003 roku. W rankingu mogą uczestniczyć wszystkie samorządy szczebla powiatowego.
Główne zasady rankingu
Laureaci Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu są typowani w 4 kategoriach:
- powiaty do 60 tys. mieszkańców,
- powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców,
- powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców,
- miasta na prawach powiatu.
W trakcie oceny samorządów powiatowych eksperci Związku Powiatów Polskich przyznają punkty w ramach wielu kryteriów ujętych w jedenastu grupach tematycznych, takich jak:
- działania proinwestycyjne i prorozwojowe,
- rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego,
- rozwój społeczeństwa informacyjnego,
- rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
- promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej,
- promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu,
- wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej,
- wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego,
- promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych,
- współpraca krajowa i międzynarodowa,
- działania promocyjne.
Kolejność na liście wyróżnionych zależy od wyników osiąganych przez samorząd oraz od realizowanych działań.
Co ważne, ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów ZPP w trybie online i trwa przez cały rok.
Lista laureatów
Laureatami Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu w poszczególnych kategoriach zostały następujące jednostki samorządy terytorialnego szczebla powiatowego:
Powiaty do 60 tys. mieszkańców:
- Powiat Augustowski
- Powiat Świdwiński
- Powiat Drawski
- Powiat Bielski (podlaskie) ex eaquo Powiat Hajnowski
- Powiat Przasnyski
- Powiat Wałecki
- Powiat Łobeski
- Powiat Siemiatycki
- Powiat Choszczeński
- Powiat Prudnicki
- Nagroda ta jest potwierdzeniem, iż obrany przez nas od lat kierunek jest właściwy i cieszy nas, że działania, które realizujemy dla naszych mieszkańców, są dostrzegane i doceniane również przez zewnętrznych ekspertów. Uzyskanie po raz siódmy tytułu „Dobry Polski Samorząd” motywuje do podejmowania wyzwań, realizacji kolejnych przedsięwzięć i wytyczania nowych celów z myślą o społeczności Powiatu Augustowskiego – stwierdził Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski.
Powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców:
- Powiat Raciborski
- Powiat Toruński
- Powiat Słupski
- Powiat Ostródzki
- Powiat Niżański
- Powiat Kędzierzyńsko - Kozielski
- Powiat Piotrkowski
- Powiat Stalowowolski
- Powiat Tomaszowski (lubelskie)
- Powiat Malborski
- Powiat Świecki
- Powiat Jędrzejowski
- Powiat Lęborski
- Powiat Tomaszowski (łódzkie)
- Powiat Szczecinecki
- Każda nagroda to niewątpliwie bardzo pozytywny sygnał, że włożony wysiłek, zaangażowanie i wytrwałość odnoszą skutek. W tym przypadku nie jest inaczej, ale zdobyty tytuł jest równocześnie wielką odpowiedzialnością i wyzwaniem, by osiągnięty poziom utrzymać. Mnie osobiście, jako przedstawiciela zwycięskiego powiatu, szczególnie cieszą jednak chwile, kiedy nasza praca przekłada się na bezpośrednie wyrazy zadowolenia mieszkańców, z którymi się spotykam, bo wówczas najbardziej czuję, że jako samorząd mamy realny wpływ na poprawę komfortu ich życia – zaznaczył Grzegorz Swoboda, starosta raciborski.
Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców:
- Powiat Pilski
- Powiat Kartuski
- Powiat Kielecki
- Powiat Cieszyński
- Powiat Poznański
- Powiat Wodzisławski
- Powiat Inowrocławski
- Powiat Myślenicki
- Powiat Bielski (śląskie)
- Powiat Kłodzki
- Tę nagrodę traktuję przede wszystkim jako docenienie ciężkiej pracy. Nie tylko mojej, bo jestem jednym z trybów tej dobrze naoliwionej maszyny, ale także wielu, wielu innych osób, które ciągną ten wózek w jednym kierunku. Mówię tu przede wszystkim o mieszkańcach, którzy często zaskakują mnie swoją kreatywnością, swoimi pomysłami, a na końcu również swoimi działaniami. To dzięki nim jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – podkreślił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Miasta na prawach powiatu:
- Nowy Sącz
- Jelenia Góra
- Legnica
- Rzeszów
- Dąbrowa Górnicza
- Tarnów
- Słupsk
- Kalisz
- Łomża
- Chełm
- Nagroda jest niezwykle cenna, bowiem w przeciwieństwie do wielu innych wyróżnień nie można jej kupić, a kryteria są jasno określone i transparentne. Jest to dla nas potwierdzenie, że trzymamy się wysokich standardów, choć równocześnie przez cały czas wprowadzamy konieczne zmiany w funkcjonowaniu dużej organizacji jaką miasto, żeby sprostać wymaganiom współczesności – powiedział Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.
Prestiżowe tytuły
Liderzy rankingu w poszczególnych kategoriach otrzymują prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”. Samorządy sklasyfikowane na dalszych (drugiej i kolejnych) pozycjach wśród nagrodzonych mogą z kolei szczycić się tytułem: „Laureat Rankingu Powiatów”.
Najlepsi wśród najlepszych
W prowadzonym przez ZPP ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu tytułem „Super Powiat” i „Super Miasto” zostały uhonorowane (nagrody równorzędne):
- Powiat Augustowski – Super Powiat 2022
- Powiat Toruński – Super Powiat 2022
- Powiat Pilski – Super Powiat 2022
- Miasto Nowy Sącz – Super Miasto 2022
Tytuły „Super Powiat” i „Super Miasto” są przyznawane tym jednostkom samorządu terytorialnego, które wykazały się największym procentowym udziałem realizacji zadań uwzględnianych w rankingu. Świadczy to o zaangażowaniu w wielopłaszczyznowy rozwój zarządzanej przez siebie jednostki. Tym samym są wyrazem uhonorowania "Mistrzów wśród samorządowych liderów".
Patronat nad Ogólnopolskim Rankingiem Powiatów i Miast na prawach powiatu sprawują: Dziennik Warto Wiedzieć, portal Prawo.pl, Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska oraz Magazyn Gospodarczy Rynek Inwestycji.