Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miesiąc Różnorodności - polska odsłona #EUDiversityMonth. Debaty, webinar i ekspercka konferencja o DEI

Miesiąc Różnorodności - polska odsłona #EUDiversityMonth. Debaty, webinar i ekspercka konferencja o DEI fotolia.pl

Polska Karta Różnorodności zainauguruje obchody Miesiąca Różnorodności. Przez trzy kolejne czwartki zaplanowano spotkania, webinar, pokaz filmu i konferencję. Partnerem głównym Miesiąca Różnorodności, organizowanego w ramach ogłoszonego przez  Komisję Europejską #EUDiversityMonth, jest Orange Polska, a partnerami Polpharma i ERGO Hestia.

“Budowanie mostów między pokoleniami” to tytuł wydarzenia rozpoczynającego tegoroczne obchody Miesiąca Różnorodności. Rozpocznie się ono 11 maja o godz. 12:00 w Sopotece, a jego gospodarzem będzie Biblioteka Sopocka. Wydarzenie otworzą Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce, Marcin Wiktor, p.o. dyrektora Sopoteki, Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu oraz przedstawiciele partnerów Miesiąca Różnorodności. Przemówienie w formule wideo wygłosi także Helena Dalli, unijna komisarz ds. równości.

Z okazji inauguracji Miesiąca Różnorodności Biblioteka Sopocka rozpocznie akcję “Biblioteka różnorodności”. W trakcie wydarzenia p.o. dyrektora Biblioteki Sopockiej, Marcin Wiktor, podpisze w imieniu Biblioteki Kartę Różnorodności. W Sopotece pojawi się też półka z książkami na temat różnorodności dotyczącymi m.in. sytuacji kobiet, osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnościami, osób LGBTQ+, seniorów oraz wielokulturowości. W czerwcu w Sopotece będzie można także oglądać wystawę “Bohaterki codzienności” o lokalnych liderkach działań społecznych na rzecz osób wykluczonych.

O godz. 12:00 odbędzie się panel “W jaki sposób firmy i samorządy mogą przygotować się na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa?”. Udział w prowadzonej przez Marzenę Strzelczak (FOB) dyskusji wezmą:

  • dr Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej; Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.
  • Agnieszka Cysewska, szefowa DPS Sopot i koordynatorka procesu deinstytucjonalizacji w Sopocie.
  • Marta Downer, jedna z liderek oddolnej inicjatywy w Polpharmie “Razem dla Pokoleń”.
  • Maciej Kisała, Naczelnik w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopotu, Koordynator do spraw dostępności – Przewodniczący Zespołu.

Następnie Daria Uljanicka, Członkini zarządu Fundacji Grupy ERGO Hestia, poprowadzi miniwarsztat “Zatrudnianie OzN - fakty i mity, czyli czego najbardziej boją się pracodawcy i czy słusznie?” Wspólnie z gośćmi zastanowi się, jakie są najczęstsze obawy pracodawców i jak na nie odpowiedzieć.

Kolejny punkt sopockiego wydarzenia to debata “Jak literatura może uczyć otwartości od najmłodszych lat?” z udziałem kierowniczki Miniteki Joanny Kujawskiej-Frejlich, dr Małgorzaty Cackowskiej, Agnieszki Paczkowskiej  i Agaty Roczniak. Dyskusję poprowadzi Anna Szczerbaczewicz, koordynatorka promocji i komunikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Pierwszą odsłonę Miesiąca Różnorodności zwieńczy projekcja filmu “Słoń” (w reżyserii Kamila Krawczyckiego), której towarzyszyć będzie dyskusja prowadzona przez Szymona Ropla, bibliotekarza i koordynatora klubu filmowego “Chłodnym Okiem” w Sopotece.

Rejestracji dokonać można poprzez formularz online

Drugi blok tematyczny Miesiąca Różnorodności odbędzie się w formule online i rozpocznie się 18 maja o godz. 12:30 od krótkiej rozmowy z przedstawicielami Fundacji Integralia. Następnie Agata Robińska i Agata Spała-Zakrzewska, trenerki w obszarze edukacji o niepełnosprawności w pracy, zaproszą uczestniczki i uczestników do gry online „Złam schematy z Agatami”.

Finał 25 maja w Warszawie. Hasłem “Budowanie mostów na przyszłość”.

W co musimy dziś zainwestować, żeby jutro żyło nam się lepiej? O tym porozmawiają uczestniczki i uczestnicy konferencji, która zwieńczy obchody Miesiąca Różnorodności. Wydarzenie rozpocznie się 25 maja o godz. 10:00. Po uroczystym otwarciu przez organizatorów przedstawiciele mediów podczas panelu “Jak pisać i mówić o różnorodności, by budować świadomość na temat włączania” porozmawiają o wyzwaniach i dobrych praktykach związanych z dyskursem wokół tematyki DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) w Polsce. O wadze różnorodności w budowaniu lepszej przyszłości opowie zaś Michał Nogaś.

O 12:00 ogłoszone zostaną wyniki trzeciej już edycji badania Diversity IN Check, prowadzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z agencją badawczą PBS i partnerami merytorycznymi. To narzędzie umożliwiające diagnozę stopnia dojrzałości pracodawców w zakresie zarządzania różnorodnością i budowania włączających (inkluzywnych) organizacji.

Podczas wydarzenia poznamy także Listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji w Polsce. Lista tworzona jest na podstawie badania Diversity IN Check. O kluczowych wnioskach III edycji badania opowie Barbara Fabisiak z agencji badawczej PBS. Ogłoszeniu wyników towarzyszyć będzie moderowany przez Marzenę Strzelczak (FOB) panel dyskusyjny dotyczący badania i mierzenia DEI, w którym udział wezmą: prof. Ewa Lisowska (SGH), Ewa Sobiech (Manager People Engagagement & I&D, Philip Morris Polska), Anna Kowalik-Mizgalska (Kierownik Wydziału CSR i Sponsoringu Orange Polska), Ela Bonda (Menadżerka ds. Miejsca Pracy i Nieruchomości, Liderka Różnorodności i Włączania NatWest Polska, Szefowa Sieci Kobiet).

Dla osób, biorących udział w finale Miesiąca Różnorodności, Forum Odpowiedzialnego Biznesu przygotowało możliwość wzięcia udziału w spektaklu interaktywnym “Stereotype” - nowej, autorskiej dramy przygotowanej przez House of Skills, promującej różnorodność, równość i włączenie.

Więcej informacji o Miesiącu Różnorodności:

Źródło: IP

Wt., 9 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska