Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy można badać trzeźwość pracownika w czasie pracy zdalnej? PIP odpowiada

Czy można badać trzeźwość pracownika w czasie pracy zdalnej? PIP odpowiada fot.pixabay

Od 21 lutego obowiązują nowe przepisy dotyczące badania trzeźwości pracowników, a od 7 kwietnia funkcjonują formalne regulacje pracy zdalnej. Czy da się więc badać trzeźwość pracownika wykonującego pracę zdalną?

Na to pytanie odpowiedział Główny Inspektorat Pracy. Przypomniał, że kontrole trzeźwości mogą być prowadzone, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Wprowadzenie kontroli trzeźwości, grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą trzeźwości i sposób przeprowadzania kontroli trzeźwości, w tym rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czas i częstotliwość jej przeprowadzania, ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. W przepisach wewnątrzzakładowych należy więc wskazać, które grupy pracowników będą objęte kontrolą trzeźwości oraz określić, w jaki sposób będą przeprowadzane kontrole. Dotyczy to także pracowników przebywających na pracy zdalnej.

Dlatego, według Państwowej Inspekcji Pracy, przy spełnieniu ustawowych przesłanek, kontrolą trzeźwości mogą zostać objęci także pracownicy pracujący zdalnie. Decydujące w tym zakresie będą właśnie postanowienia obowiązującego u pracodawcy układu, regulaminu lub obwieszczenia określające zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników.

Inspekcja zauważa przy tym, że specyfika pracy zdalnej musi powodować inne podejście w tym temacie niż badanie w siedzibie pracodawcy (np. biurze przedsiębiorstwa). Podkreślono, że w przypadku pracy zdalnej badanie stanu trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, w tym prawa do prywatności pracownika i pozostałych domowników.

Czw., 20 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński