Prawo do informacji publicznej obejmuje także prawo do uzyskania informacji przetworzonej, w zakresie w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego. Informacją przetworzoną jest informacja opracowana przez podmiot zobowiązany przy użyciu dodatkowych sił i środków, na podstawie posiadanych przez niego danych, w związku z żądaniem wnioskodawcy i na podstawie kryteriów przez niego wskazanych. Żądanie przez organ udowodnienia w takim przypadku szczególnego interesu publicznego nie może być klasyfikowane, jako bezczynność organu.
Skarżąca drogą elektroniczną wniosła wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej przekazania umów zawartych przez Powiat z kancelarią adwokatów oraz radców prawnych. Organ w terminie przewidzianym, pomimo ciążącego na nim obowiązku nie udostępnił żądanej informacji w podanej formie, ani też nie wydał decyzji o odmowie jej udzielenia, ewentualnie decyzji o umorzeniu postępowania. Starosta w odpowiedzi na skargę wskazał, że strona żądając informacji nie wykazała interesu publicznego. Wezwał skarżącą do uzupełnienia tej kwestii, czego nie zrobiła.
WSA na wstępie wskazał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępnie do informacji publicznej informacją publiczną jest każda informacja w sprawach publicznych, która podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonym przez przepisy ustawy. Z art. 3 ust. 1 pkt 1 wynika, że w przypadku informacji publicznej przetworzonej konieczne jest istnienie szczególnie istotnego interesu publicznego przemawiającego za udostępnieniem informacji.
Wniosek o udostępnienie informacji rozpatruje się poprzez udostępnienie w terminie informacji, bądź przez wydanie stosownej decyzji administracyjnej o odmowie lub umorzeniu postępowania. Odmówienie może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy informacja istnieje, ale nie może być udostępniona z uwagi na przesłanki ograniczające jej dostępność, albo w przypadku informacji przetworzonej, ze względu na brak szczególnie istotnego interesu publicznego.
W przypadku informacji przetworzonej, wymóg istnienia szczególnego interesu publicznego jest warunkiem koniecznym możliwości udostępnienia. Dlatego też organ uznając, że w sprawie ma do czynienia z informacją publiczną przetworzoną miał prawo zwrócić się do skarżącej o wykazanie, że uzyskanie informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, w sytuacji, gdy wniosek strony nie zawierał żadnych informacji dotyczących tej kwestii.
Podsumowując należy stwierdzić, że organ na dzień wniesienia skargi nie był bezczynny, bowiem w terminie określonym w art. 13 ust. 1 udip podjął on stosowne czynności zmierzające do udostępnienia informacji.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 24 sierpnia 2016 r. II SAB/Bd 77/16