Tytułową problematyką zajmował się WSA w Lublinie i o ile sprawa dotyczyła dyrektora muzeum, o tyle ustalenia sądu będą miały zastosowanie do każdego organu administracji publicznej.
Sprawa dotyczyła wymierzenia dyrektorowi grzywny za nieprzekazanie sądowi skargi na bezczynność organu w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.
Strona skarżąca złożyła zarówno skargę na bezczynność, jak też uprzedni wniosek o udostępnienie informacji publicznej za pośrednictwem platformy ePUAP.
Dyrektor muzeum argumentowała, że o złożeniu wniosku jak również skargi do sądu dowiedziała się dopiero w momencie otrzymania pisma z WSA wraz odpisem wniosku o wymierzenie grzywny, bowiem „nie wiedziała, że nie jest podłączona do skrzynki ePUAP”.
Jak ustalono, na koncie poczty elektronicznej dyrektora nie wyświetlały się żadne wiadomości, z uwagi na brak powiązania konta dyrektora z kontem muzealnym.
Taka argumentacja nie przekonała jednak sądu, który finalnie wymierzył dyrektorowi grzywnę.
Warto mieć na uwadze, że dyrektor muzeum (podobnie jak np. wójt, starosta czy marszałek) jest podmiotem publicznym w rozumieniu ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, wykonującym zadania publiczne. Przepisy tej ustawy stosuje się m.in. do jednostek samorządu terytorialnego i ich organów oraz do realizujących zadania publiczne określonych przez ustawy państwowych lub samorządowych osób prawnych.
WSA wywiódł, że podanie przez organ do powszechnej wiadomości adresu poczty elektronicznej należy traktować jako zobowiązanie, że wiadomości wysłane na ten adres będą odbierane. Organy administracji publicznej oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne powinny tak skonfigurować pocztę elektroniczną oraz tak zorganizować jej obsługę, aby zapewnić bezproblemowy i niezwłoczny odbiór przesyłanych na ten adres podań, wobec prawnej dopuszczalności ich wnoszenia także drogą elektroniczną.
Skoro organ podaje do publicznej wiadomości adres ePUAP lub adres poczty elektronicznej (jako adres do korespondencji), to wiadomość zawierająca wniosek dociera do adresata w dacie jej wysłania. Nieprawidłowa konfiguracja poczty elektronicznej nie może być uznana za obiektywną przyczynę nieudzielenia informacji w terminie.
Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 01.03.2023 r., sygn. II SO/Lu 2/23, orzeczenie prawomocne
Źródło: CBOSA