Zaprezentowanie dobrych praktyk stosowanych w powiatach oraz wymiana doświadczeń między starostwami z całej Polski były celem zorganizowanej 13 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Kłodzku I Konferencji Benchmarkingowej Powiatów. Z inicjatywy powiatu kłodzkiego utworzono Grupę Benchmarkingową Powiatów, od inicjatora zwaną „kłodzką".
U podłoża tej inicjatywy leżał udział Starostwa Powiatowego w Kłodzku w projekcie „Program doskonalenia jakości usług publicznych samorządów woj. Dolnośląskiego i małopolskiego na przykładzie doświadczeń Urzędu Miasta Dzierżoniowa". W ramach tego projektu wdrożono w kłodzkim starostwie metodę samooceny CAF, wspieraną jako narzędzie zarządzania przez MSWiA. Jednym z istotnych elementów tej metody jest dzielenie się wiedzą, wymiana doświadczeń i porównywanie się pomiędzy organizacjami. Na zaproszenie powiatu Kłodzkiego odpowiedziały nie tylko powiaty dolnośląskie – dzierżoniowski, świdnicki, wrocławski, kamiennogórski czy ząbkowicki, ale również tak odległe powiaty jak radomszczański, piotrkowski, wadowicki i opolski (Opole Lubelskie), limanowski, leski, chełmski, giżycki, warszawski zachodni.
Po przywitaniu przez starostę kłodzkiego Macieja Awiżenia przybyli na konferencję goście mieli okazję wysłuchać wystąpień Mirosławy Boduch – sekretarza powiatu kłodzkiego, Tadeusza Buchacza – członka Zarządu Umbrella Consulting (firmy wdrażającej i doradczej w zakresie doskonalenia jakości funkcjonujących systemów zarządzania m.in. przy wykorzystaniu kryteriów Modelu Doskonałości Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością – EFQM), Anny Grochowiny – sekretarza gminy miejskiej Dzierżoniów oraz Danuty Trojan – głównego specjalisty ds. zarządzania jakością w Starostwie Powiatowym w Kłodzku.
Omówiono doświadczenia Urzędu Miasta Dzierżoniowa w zakresie doskonalenia jakości zarządzania oraz benchmarkingu, oraz grupy benchmarkingowej gmin małopolskich. Zaprezentowano również dobre praktyki stosowane w Starostwie Powiatowym w Kłodzku.
Ustalono zasady współpracy Grupy, sposób komunikowania się, terminy spotkań i zasady wymiany doświadczeń oraz porównywania wskaźników. Uczestnicy spotkania wyrażali uznanie władzom powiatu za inicjatywę, którą uznano za potrzebną i nowatorską.
Benchmarking (analiza porównawcza) – polega na porównywaniu procesów i praktyk stosowanych przez własne przedsiębiorstwo (instytucję) ze stosowanymi w przedsiębiorstwach (instytucjach) uważanych za najlepsze w analizowanej dziedzinie. Wynik takiej analizy służy jako podstawa doskonalenia.
Źródło: informacja prasowa SP w Kłodzku