Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Mogileński - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie

Warto zobaczyć: Powiat Mogileński - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mogilnie

Powiat Mogileński leży na południowo-zachodnim krańcu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Bogactwo walorów środowiska przyrodniczego, liczne miejsca i pamiątki piastowskiej historii tu na miejscu i w okolicy, dobre zaplecze gastronomiczno-hotelarskie, nowoczesne obiekty sportowe, ciekawe miejsca rekreacji nieskażone cywilizacją, są zachętą do odwiedzenia naszego regionu. Powiat Mogileński jest czystym, zadbanym, malowniczo położonym obszarem, który wśród licznych lasów, rzek i jezior stanowi swoistą enklawę turystyczną. W skład Powiatu wchodzą 4 gminy: miejsko-wiejskie Mogilno, Strzelno oraz wiejskie Dąbrowa, Jeziora Wielkie. Walory turystyczne Powiatu Mogileńskiego sprawiają, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Wyspa Podtrzymiech, Gmina Jeziora Wielkie (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mogilnie)

Podążając „Szlakiem Piastowskim” miłośnicy historii bez trudu przeniosą się myślami we wczesne średniowiecze, bowiem kościoły w Strzelnie i Mogilnie to perełki doskonale zachowanej romańskiej architektury sakralnej, zaliczone do obiektów klasy „0”. Jednym z ważnych historycznie obiektów sakralnych Mogilna jest kościół pod wezwaniem św. Jakuba, którego początki sięgają XII w.

Kościół św. Trójcy w Strzelnie wraz z rotundą św. Prokopa w Strzelnie (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mogilnie)

Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Gmina Mogilno (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mogilnie)

Ratusz w Mogilnie (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mogilnie)

Warto też zawitać do odległego zaledwie 3 km od Mogilna Muzeum Ziemi Mogileńskiej z siedzibą w Chabsku, by zwiedzić wystawy czasowe, związane tematycznie nie tylko z Ziemią Mogileńską. Odwiedzając Powiat Mogileński możemy zobaczyć liczne ciekawostki przyrodnicze i architektoniczne. Do najważniejszych z nich, w gminie Dąbrowa należą: drewniany kościół w Parlinie o konstrukcji zrębowej z XVII wieku wraz z dzwonnicą i plebanią z XIX wieku oraz podcieniana kuźnia murowano-szachulcowa z końca XIX wieku, która znajduje się w Sucharzewie. Ponadto, na terenie gminy znajdują się zespoły dworskie w Sucharzewie i Słaboszewku, „Aleja Modrzewiowa" w Szczepankowie, głaz narzutowy „Kamienny Dom" o obwodzie 13 m położony w Leśnictwie Niedźwiedzi Kierz. Warto zobaczyć również „Źródełko Św. Huberta" nad Jeziorem Ostrowieckim, klon Jawor o obwodzie pnia 380 cm rosnący w parku w Dąbrowie oraz Rezerwat Przyrody „Mierucinek" - fragment lasu dębowego na siedliskach gradowych. W okolicy odwiedzić można także zabytkowe drewniane kościoły w Siedlimowie, Strzelcach, Niestronnie, Wylatowie i Kościeszkach, drewniany spichlerz z XVIII w. w miejscowości Rzeszynek oraz zespoły pałacowo-parkowe w miejscowościach Wójcin, Rzeszynek i Siemionki.

Drewniany Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Anny w Kościeszkach (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mogilnie)

Głaz Narzutowy „Kamienny Dom”, Gmina Dąbrowa (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mogilnie)

Zabytkowy wiatrak koźlak w Ostrowie, Gmina Strzelno (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mogilnie) 

Gmina Dąbrowa (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mogilnie)

Powiat Mogileński znany jest również z utworzonego ponad 50 lat temu kompleksu turystyczno-wczasowego w Przyjezierzu, położonego nad urokliwym Jeziorem Ostrowskim. Całość wraz z okolicznymi miejscowościami leży w obszarze krajobrazu chronionego. Są to: obszar krajobrazu chronionego – Nadgoplański Park Tysiąclecia oraz Strefa Krajobrazu Chronionego, tzw. Lasów Miradzkich.

Na terenie powiatu, w gminie Mogilno znajduje się największa w Polsce kopalnia soli kamiennej, którą wydobywa się metodą wypłukiwania solanki.
W powstałych w ten sposób wyrobiskach - komorach utworzono kawernowe magazyny gazu, których zasoby stanowią rezerwę gazową na potrzeby całej Polski.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wt., 21 Mrz. 2023 1 Komentarz
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska

Komentarze

Anna
+1 # Anna 2023-03-23 13:09
Piękne miejsce i zadbany powiat, lubię tu wracać.
| | |