Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy samorząd może kupić wieniec na pogrzeb pracownika? RIO wyjaśnia

Czy samorząd może kupić wieniec na pogrzeb pracownika? RIO wyjaśnia fotolia.pl

Gdańska Regionalna Izba Obrachunkowa wydała opinię w sprawie z dopuszczalności finansowania ze środków publicznych kosztów zakupu wieńca pogrzebowego oraz kosztów związanych z zamieszczeniem w prasie kondolencji w związku ze śmiercią pracowników.

Na bazie pytania jednej z gmin, gdańska RIO potwierdziła, że wydatki ze środków publicznych jakie samorząd ponosi kupując wieńce pogrzebowe w związku ze śmiercią pracowników, byłych pracowników, członków ich rodzin oraz radnych, są dopuszczalne. Podobnie jest np. z kondolencjami zamieszczanymi odpłatnie na łamach prasy.

Izba podkreśliła przy tym, że należy mieć na względzie ustawowe warunki wydatkowania. Muszą one dotyczyć zadań samorządu związanych ze sprawami publicznymi o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżonych na rzecz innych podmiotów. Zwrócono również uwagę, że zadaniem własnym gminy jest nie tyle dokonanie wydatku, co cel i rezultat mieszczące się w regulacjach ustawowych określających zadania własne gminy.

„Co prawda wydatkowanie z budżetu gminy środków z przeznaczeniem na zakup wieńców pogrzebowych, czy też zamieszczenie w prasie kondolencji w związku ze śmiercią pracowników, byłych pracowników urzędu gminy, radnych oraz najbliższych im osób nie jest bezpośrednio związane z realizacją zadań własnych gminy wymienionych w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym, jednakże przyjąć należy, że takie wydatki mogą mieć związek z realizacją spraw publicznych o znaczeniu lokalnym.” – można przeczytać w piśmie podpisanym przez Prezes Izby.

Opracowano na podstawie: wystąpienia RIO w Gdańsku z dnia 17 lutego 2023 r. sygn. RP.063/84/8/2023

Śr., 15 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński